Nippe-trikke: kuidas luua lillepeenrasse kirevust ja kontrasti

Evely Karvak, Kodukiri, 23. märts 2020

Tahaks kirevust ja natuke loomulikku metsikust, kuid samal ajal sooviks kujundusse ka korrapära ja süsteemi – kuidas seda saavutada?

Mõneti suuremad vormi pügatud kerad sulgevad küll mitmesuunalise vaate, kuid väikeste taimede kirevus ja korrapäratus saab ühevärvilise tausta. Chelsea Flower Show, London (Evely Karvak)
Madalate hekkide sees on ekponeeritud eri liike ja ühekaupa istutatud taimi. Nii on kujundus põnevam ja ka tiigitaimedel on hekis oma roll. Botaanikaaed Amsterdamis (Evely Karvak)
Eraldavaks piirdeks ja tasakaaluks keset peenart valitsevale segadusele on siin hall viltleht ning seal kõrval samuti pikk rida õhulise piimalille heledat udu. BUGA, Koblenz (Evely Karvak)

Kuidas siduda kirjut korrapäratut peenrataimestust aiakujunduse suurema pildiga? Kuidas ohjeldada eri värvi ja struktuuriga taimi ühes koosluses? Siinse loo pildinäited on valdavalt parkidest, kuid neid saab ju väiksemasse mõõtu mõelda ning samu ideid ka koduaias edukalt rakendada. Siinseid näpunäiteid võib vaja minna, kui oled seda sorti aiapidaja, kes soovib oma peenardesse korraga palju erinevaid taimi, kes vaimustub uutest ilusatest sortidest ja kirevatest värvidest, kelle hing aiandis ringi käies rahutuks muutub ja ihkab paljusid taimi koju kaasa osta. Kui soovid näha aias eri taimi ja värve, kuid ei oska neid kokku sobitada.

Siin pildil on erinevaid kõrrelisi ja lopsakalt kasvavaid taimi kokku sobitatud ümaraks pügatud vormidega. Kui kerad on piisavalt suured, aga madala kasvuga, loovad nad mõnusa tausta ja on igast suunast vaadeldavad. Chelsea Flower Show, London (Evely Karvak)
Mitme värvi ja kõrgusega püsililli on pikitud pealt lainjaks pügatud hekivormide vahele. Sel moel jäävad kohevalt kasvavad püsililled kergemini piiridesse ja saavad ka pisut toestatud. Blois, Prantsusmaa (Evely Karvak)
Taust ei ole kujundatud ühtlaseks, vaid vabalt kasvavate taimede vahel on pügatud vormid. Need rohelised suured pinnad mõjuvad rahustavalt. Amalie aed, Kopenhaagen (Evely Karvak)
Suured madalad vormi pügatud põõsastikud vahelduvad vabalt kasvavate erksate taimedega. Kontrast loob mustri. BUGA, Koblenz (Evely Karvak)

Järgnevail fotodel näed kontraste: osa taimi oma loomuliku oleku ja vaba kasvamisega on tugevaks vastukaaluks pügatud vormide siledale selgele pinnale. Kirju, värviline ja rahutu on kõrvu rahuliku rohelisega või siis ühetooniliste pikkade ääreistutustega, malbelt ja paiguti igavalt mõjuvate pügatud sirgjooneliste vormidega. Vabalt kasvavate lillede rahutust vaigistavad sirge soliidne taust või piire tekitav hekk. Kui kirevus ja segadus peenardest ära võtta, jääb kujundus ikkagi alles – nagu aia selgroog. Samas esindab rõõmsavärviline segadus vaba meelt ja virget elu.

Siin pildil tekib taust ja muster värvidest ja pügatud vormidest nii maapinnal kui ka vertikaalselt. Vabakujuliselt kasvavatele lopsakatele roosidele on antud võimalus tausta najal välja paista. Kuningate aed, Kopenhaagen (Evely Karvak)
Korrapära ja muster on loodud madalate pügatud hekkidega. Igas omaette peenras on erinevad asjad oma värvide ja lopsaka kasvukujuga. Villandry lossi köögiviljaaed Prantsusmaal (Evely Karvak)
Suvelillede ja maitsetaimede segaistutus piirneb mõlemalt poolt pügatud hekiga. Madalam hekk hoiab ära taimede tee peale kaldumise, kõrge on taustaks ja eraldab peenra vaated järgmise aiatoa kompositsioonidest. Alhambra aiad Hispaanias (Evely Karvak)

Kuidas saada rahulikku rohelist tausta?

Kui kujundada peenra või aia piiridele pügatavaid hekke. Või siis laotud müüre või vaheseinu. Pügatud vormid-hekid moodustavad kirjule lillevalikule suure rahuliku tausta.

Kui paigutada lillepeenardesse õiekirevuse vahele suuremaid pügatud vorme. Nii saab juurde rahulikku rohelist pinda.

Kui koondada eri värvusi ja taimi väiksematesse peenardesse, mis on ühest või mitmest küljest ümbritsetud pügatud ühetooniliste hekkide või madalate müüridega.

Kui luua kontraste ka ainult värvierinevustega. Kui üht värvi on suurel pinnal või peenras palju, siis muutub see teistele värvidele taustaks.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?