Unusta plastik! Need ökosõbra istutuspotid on märksa säästvamad ja soodsamad

Ingrid Sembach-Hõbemägi, 23. märts 2020

Loodussäästlikkus on tänapäeval kujunemas normiks. Milleks anda hoogu plastpottide valmistajatele, kui saab kasutada ka keskkonnasäästlikumaid lahendusi. Järgnevalt toome kolm võimalust, kuidas majapidamises tekkivaid biolagunevaid paberpakendeid pistikute ja külvide tarbeks ära kasutada.

1. Kõige lihtsam on ära kasutada munakarpe, olgu siis kümnele või koguni restitäiele munadele mõelduid. See on eriti hea meetod herneste ja ubade kasvatamiseks. Täida restid külvimullaga, karpidelt rebi kaas (sellegi võid täita külvimullaga), koputa korralikult vastu lauda, et muld tiheneks, ning külva vajalikud seemned. Paksemaid seemned võib enne külvi ööpäeva leotada. Resti saab peenrale panna kogu täiega ja katta seejärel kerge mullakihiga. 

undefined (Raigo Pajula)
undefined (Raigo Pajula)

2. Pistikute tegemiseks, noortaimede kasvatamiseks või ka nt kurkide-kõrvitsate ettekasvatamiseks on hea kasutada wc-paberi rulli sisusid. Rullid võib asetada madalale alusele ja täita külvimullaga. Tihendada. Edasi külvata kas soovikohased seemned või lõigata pistikud. Viimaste puhul jälgida, et mulda satuks vähemalt ühe-kahe sõlmevahe pikkune varreosa, millelt lehed eemaldada. Soovi korral torgata vars enne muldapistmist juurutuspulbrisse.

undefined (Raigo Pajula)
undefined (Raigo Pajula)

3. Ajalehtedest on lihtne ise külvipotte teha. Selleks voltida leht pikkupidi mitmeks kokku. Asetada klaas või väiksem purk lehele ja rullida paber tihedalt selle ümber, nii et lahtisest otsast jääb paber üle. Seejärel voltida käega ülejääv osa klaasi sisse. Pöörata ümber ja eemaldada klaas. Panna saadud pabertoru vastu lauda ja suruda põhi korralikult kinni Täita külvimullaga ja vastavalt soovile külvata kas seemned või istutada sinna noortaimed.

undefined (Raigo Pajula)
undefined (Raigo Pajula)
undefined (Raigo Pajula)
undefined (Raigo Pajula)
undefined (Raigo Pajula)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?