Terrass ja aiamööbel suveks korda! Aga kuidas?

Jaana Pärn, www.tikkurila.ee, 23. märts 2020

Soojade saabudes on jälle aeg terrassi, rõdu ja aiamööbli seisukord üle vaadata ning neid vajadusel värskendada.

Selleks, et terrass kestaks võimalikult kaua, peaks teda hooldama sõltuvalt seisukorrast igal aastal või paari aasta järel. Lõunapoolsemad terrassid vajavad tihedamat hooldust, sest päike pleegitab sealt õli kiiremini maha kui põhja poolt.
Kui tegemist on uue, alles paigaldatud terrassiga, mille materjal on eelnevalt tehases immutatud (tavaliselt rohelist või pruuni värvi), siis esimesel aastal seda õlitada pole vaja. Õli ei saa piisavalt puitu imenduda, sest puidu poorid on immutusainet täis ja lõpuks võib õli jääda pinnal nätske või hakata kooruma.

Millest alustada?

Vana terrassi puhul tuleks esmalt üle vaadata puidu seisukord. Kui puit on pehme ja väga lõhenenud, siis seda enam üle õlitada ei tasu. Siis tuleb kahjustunud lauad välja vahetada. Tihti lõpeb see uue terrassi ehitamisega.
Kui aga puit on tugev, siis enne õlitamist tuleb pind esmalt korralikult puhtaks pesta – mustusest, tolmust või näiteks puudelt langenud õietolmust. Soovitav on kasutada spetsiaalset pesuvahendit, sest see puhastab sügavamalt ja avab puidu poorid. Lisaks valgendab ainega töötlemine tumenenud ja halliks tõmbunud puitu ning hiljem peale kantud õli jääb toonilt kirkam ja puhtam.

Hea, kui seda tööd teha pilvisema ilmaga või kui päike otse peale ei paista. Seejärel, just suurema mustuse korral, võib pinda ka harjata ja kasutada survepesurit aine mahapesemiseks. Vältida tuleb liiga tugevat survet, et puitu mitte kahjustada. Kui pind on kuivanud, siis vajadusel lihvi ülestõusnud puidukiud jm karedad kohad kergelt üle. Eemalda lihvimistolm harjaga pühkides või niiske lapiga. Seejärel saab asuda õlitama. Niisuguse eeltöötluse puhul pääseb õli sügavamale puidusse ja pikendab viimistlusõli toime kestust märgatavalt.

Õlitamine

Kui pind on kuivanud, saab hakata terrassi õlitama. Kindlasti tuleks jälgida, et terrassiõli sisaldaks UV-kiirguse vastaseid kaitseaineid. Enne õlitamist ja ka töö ajal tuleb õli korralikult põhjani läbi segada. Vastasel korral võib tulemus jääda laiguline. Õlitamiseks sobib laiem pintsel või suurema pinna puhul terrassipadi, mis käib pikendusvarre otsa. Viimasega töötamine on kordades kiirem, mugavam ja lihtsam kui pintseldamine. Terrassipadi jätab ühtlase õhukese õlikihi ja katab korraga kaks terrassilauda. Terrassipadjaga õlitamist võib võrrelda mopi abil põrandapesuga.

Liikuda tuleks paari laua kaupa pikisuunas lõpuni, et ei tekiks üleminekukohti. Üleliigne õli, mis pinda ei imendu, tuleb 10–15 minuti pärast kindlasti lapiga ära pühkida. Muidu kuivab õliloik pinnal ära ning jääb naksuma. Samuti on tähtis korralikult üle õlitada terrassilaua saetud otsad, kust vesi pääseb hõlpsasti puidusse ja hakkab seda kahjustama.

NB! Mööbli õlitamisel tee eeltööd ja õlitamine analoogselt terrassi õlitamisega. Õlitamiseks kasuta kitsamat pintslit ­(35–50 mm) või käsna.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?