Kuidas valida igasse ruumi sobiv põrand?

Kristjan Arras, Õhtuleht, 23. märts 2020

Põrandat ei hakka keegi naljalt iga aasta-paari tagant uue vastu vahetama, seepärast peaks põrandamaterjali hoolikalt valima, et igase ruumi saaks just see, mis sinna kõige paremini sobib ja ka ajale vastu peab.

Puitpõrand
Puitpõrand on siinmail paljude kodukujundajate eelistus number üks: talla all mõnusalt soe, sobib ühtviisi nii klassikalisse maamajja kui ka modernsesse interjööri. Ehkki võimalusi on teisigi, viimistletakse puitpõrand, olgu see massiivne laud või parkett, enamasti õli, vaha või lakiga. Lakitud põrandat on ehk mõnevõrra lihtsam hooldada, aga õlitatud põrandate austajate hinnangul ei mõju see nii sooja ja naturaalsena kui õlitatud või vahatatud põrand.

Tasub arvestada, et lehtpuidust põrand on tunduvalt tugevam ja vastupidavam kui okaspuidust põrand, ka muudab viimane aja jooksul tooni ning läheb kollakamaks. Kui tahetakse säilitada okspuidu esialgset heledat välimust, tuleks enne lakkimist või õlitamist töödelda seda spetsiaalse pleegitava vahendiga, mis tumenemise ja kollakaks tõmbumise ära hoiab.

Puitpõrand sobib kodus kõikidesse ruumidesse, lihtsalt sinna, kus koormus on suurem (köök, esik), tuleks valida tugevam puit. Et lakkimine, õlitamine, vahatamine on suhteliselt töömahukas, tasub põrandat igapäevaselt säästa: panna toolide-laudade ja muude mööbliesemete jalgade alla vildist kaitsepadjakesed, mitte kõndida põrandal liivaste välisjalatsite või tikk-kontsaga kingadega jne.

(Unsplash.com)

Laminaatparkett
Seda vastupidavat põrandamaterjali on väga erineva hinna ja tekstuuriga ning välimuselt võib seda teinekord ka naturaalpuiduks pidada – aga ainult eemalt. Tänu liimivabale klikk­süsteemile on seda ka lihtna paigaldada – ent aluspind olgu siis ka kindel ja tasane. Miinused: laminaatparkett ei talu vett ja kui pole põrandakütet, on see jala all ebameeldivalt jahe.

Vinüül ehk PVC-kate
Elastset sünteetilist põrandakatet, mille valmistamisel on kasutatud polüvinüülkloriidi, on saadaval väga laias värvi- ja mustrivalikus. Selle kööki, esikusse ja niiskesse ruumi sobiva materjali plussideks on vastupidavus, niiskuskindlus ja lihtne hooldus ning hõlpus paigaldus.

Linoleum
Tänapäeva linoleumi ei maksa segi ajada nõukaajal linoleumiks kutsustud materjaliga. Praegune, läbinisti naturaalne põrandakate koosneb linaseemneõlist, puiduvaigust, paekivi- ja puidujahust ning džuudist ning sobib hästi ka allergikutele ja astmaatikutele. Tolmuallergikutele passib see isegi paremini kui puit, sest linoleumil pole pragusid, kuhu tolm saaks koguneda. Materjal on kulumiskindel ja seda müüakse laias värvi­valikus. Linoleumi annab kergesti lõigata, nii et põrandale saab luua huvitavaid mustreid. Naturaalse materjalina sobib lino­leum hästi lastetuppa, aga ka kööki, esikusse ja mujale.

Kork
Sada protsenti looduslik kork on mõnusalt soe, helisummutav ja jalasõbralik materjal. Talvel kiirgab kork soojust tagasi, suvel on aga jala all meeldivalt jahe. Korkpõranda tooraineks on korgitamme koor ja sideaineks looduslikud vaigud. Tänu arenenud tehnoloogiale on see ülemäära pehmeks peetav materjal muudetud kergesti hooldatavaks ja vastupidavaks – korkkattega põrand kannatab üsna suurt koormust. Suure koera küüned või teravad tikk-kontsad võivad pinda siiski vigastada. Passib eriti hästi magamis- ja lastetuppa.

(Pixabay.com)

Keraamiline plaat
Köök, esik, vannituba kui kõige käidavamad ja sageli ka niisked ruumid vajavad vastupidavat ja hõlpsasti puhastatavat põrandat, seepõrast valitaksegi neisse sageli keraamiline plaat. Paraku on selline põrand meie oludes suurema osa aastast ebameeldivalt jahe, kui all pole põrandakütet, nii et see tuleks kindlasti paigaldada. Põrandaplaadid võiksid olla suuremad – siis on vähem vuugivahesid, kuhu mustust koguneb, ja põrandat on lihtsam puhastada. Tasub teada, et täiesti ühevärviliselt plaadilt paistab iga plekk paremini välja kui mustriliselt ning et karedama pinnaga plaati on küll raskem puhastada, aga see on turvalisem, sest pole jala all nii libe kui sile plaat.

Puitpõrand: kas lakkida või õlitada?

Lakk moodustab puidu pinnale kaitsekihi, mille paksus ja vastupidavus oleneb pealekantud kihtide arvust ja laki kvaliteedist. Õli seevastu imendub puidu sisse ja lihtsalt nö impregneerib puitu, muutes selle tugevamaks ja kulumisele-määrdumisele vastupidavamaks. Õlitatud pind mõjub soojemana ja tundub jala all palju mõnusam.
Lakitud pind hakkab ajapikku käidavamatest kohtadest kuluma ja kui see juba silma torkab, tuleb uuesti lihvida ja lakkida kogu põrand.
Õlitatud pinna kulumiskindlus tagatakse perioodiliste hooldusõlitustega. Käidavamates kohtades on võimalik teha ka kohtparandust.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?