Sisekujundaja Aet Piel: trendikad köögid on funktsionaalsed

Piret Tali, 23. märts 2020

Sisekujundaja Aet Piel, kes juhib omanimelist sisekujundusfirmat, tunnistab, et viimase paarikümne aasta jooksul pole köökide sisustuses suuri muutusi toimunud. „Trendikad on ikka ja alati funktsionaalsed, atraktiivsed ja huvitavate detailidega köögid, mis sobivad elamise üldise stiiliga,” sõnab Piel.

Millised on uuemad trendid köökides?

Tõeline revolutsioon köökide planeerimises on olnud aga köögi tööpinna sisse käiv Bora õhupuhasti, mis muudab köögisaare paigutamise ükskõik millisesse kööki eriti mugavaks – seda sõltumata laest tulevast ventilatsioonist.

Saksa tootja Bora õhupuhastid juhivad söögivalmistamise aurud ja lõhnad ära juba eos otse pliidiplaadilt või grillilt. Lisaks planeerimisvabadusele on Bora ka vaiksem kui enamik teisi puhasteid ja seda saab nõudepesumasinas hooldada. Aktiivne filter ja korralik võimsus.

Kaks asja, mis minu paarikümneaastase kogemuse ajal on köökides kõige enam muutunud, on söögitegemist eriti mugavaks muutvad kergelt avatavad segistid ja sahtlid ning jalaga avatavad prügikastid. Kõik mehhanismid käivad kergelt ja vaikselt.

Hallide pocket-uste taha varjatud köök muutub elutoa elegantseks osaks. (Terje Ugandi)

Praegu tundub, et köögid paigutatakse lükanduste taha, silma alt ära, nii et söögilauda istudes poleks vaja muretseda koristamata köögi pärast.

Tegu on julgelt köökidesse jõudnud pocket door’idega. Need uksed on oluliselt funktsionaalsemad, vaiksemad, mugavamad ja pikaealisemad kui miski varem. Pakuvad head võimalust ruumi kokku hoida. Soomes nimetatakse selliseid kööke hommikusöögikappideks.

Täielikult avatuna on sellised uksed silmale nähtamatud. Suletuna näevad välja kui tavalised uksed või osa seinast – nagu omalaadne kamuflaaž, mis varjab tööala täielikult. Pocket door on hea võimalus varjata köögitehnikat või muud, mis minimalistlikus interjööris silma riivaks.

On köökides ka uusi materjale, näiteks tööpindadel või ustel?

Minu suur lemmik on nanouksed – need on hõlpsalt hooldatavad. Siidiselt mati pinnaga nanomaterjal on kergesti puhastatav, nii et sinna ei jää sõrmejälgi. Ka on nanopinnad antibakteriaalsed, antistaatilised ja kulumiskindlad. Tänu nanotehnoloogiale on pinnale tekkinud mikrokriimustusi võimalik parandada kuumutamise teel.

Dekoorist rääkides: melamiin ustel on huvitava tekstuuri ja imitatsiooniga. Tänu sellele materjalile on võimalik hinnaklassi madalamal hoida. Melamiinpinnad on vastupidavad ja kergelt hooldavatavad.

Kindlasti on abiks ka kaasaegne servaviimistlus – laserkant. Kui varem peeti melamiini pigem kapisisu materjaliks ja odavaks, siis tänapäeval on tal tänu hästi viimistletud servakandile hoopis teine väärtus. Hea võimalus tuua kööki huvitavaid lisatekstuure.

Moodsalt puiduse pinnaga köögis on 70ndate retrolikke meeleolusid. (Tõnu Tunnel)

Tänapäeval kasutatakse palju toidukullereid ja valmistoitu, kas see muudab köögi kodus vähem tähtsaks?

Mitte üks gramm! Väljassöömise osakaal on kasvanud, aga inimesed armastavad ka järjest enam ise kodus toitu valmistada. Köök on jätkuvalt kodu süda ega ole sugugi vähem tähtis.

Tänu seltskonnaga koos kokkamise tavale on sagenenud köögisaarte rajamine, selle ümber mahub toitu valmistama suurem seltskond. Inimesed armastavad väga süüa teha ja suured köögisaared ruumi keskel on ülimalt populaarsed.
Kui korteris on vähem ruumi, siis soovitan pigem köögiletti ehk saart, sest see on multifunktsionaalne, selle taga saab istuda ja toimetada. Kõige parem valik on muidugi nii lett kui söögilaud, aga korraga ei saa neid igale poole mahutada.

Järjest rohkem murrab end sisekujundusse must värv – ent teie köökides on ka väga palju heledat ja säravvalget.

Ma päris ja üleni musta asja ei tahaks teha, must on minu jaoks liiga atraktiivne. Mulle meeldivad heledad toonid, tagasihoidlikud avarad ruumid. Must suures mahus on domineeriv. Aga mul pole midagi mustade ja kontrastsete detailide vastu.

Naudin matte pindu, aga ka kõrgpoleeri ehk kõrgläiget, mis on erakordselt glamuurne. Glamuurses luksuslikus avaras interjööris on särav kõrgpoleer alati moes. Väiksematel pindadel ­eelistaksin tagasihoidlikku matti katet.

Kalamaja väikekorteri minimalistlikus köögis on kõik eluks vajalik olemas. (Terje Ugandi)

Mida soovitada tööpinnaks?

Tööpindadeks soovitan laminaati, komposiitmaterjali ja keraamikat – neil pole väga suuri sisulisi erinevusi. Komposiit­materjalide, nagu kerrocki või hi-macsi positiivne omadus on see, et neid on lihtne töödelda, neist saab teha suuri tööpindu, ilma et tekiks jätkukohti. Tagaseinad ja valamud on ühes tükis. Kriimustuvad kergesti, aga pinda on lihtne taastada.

Köögisisustuse muudab atraktiivseks eeskätt funktsionaalsus ja sobivus ruumi. Lihtsalt planeering ja detailid teevad selle atraktiivseks, samuti on oluline köögis toimetamise mugavus – et seal oleks tõesti tore süüa teha ning seltsi- ja pereelu elada. Aknast võiks tööpinnale langeda võimalikult palju loomulikku valgust. Oluline, et köök ei pressiks end elutuppa, vaid oleks loomulik osa sellest.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?