FOTOLUGU | Kodu ökokogukonnas eramajas

Caelan Bell, Living4media , 23. märts 2020

Jet ja Michiel koos lastega elavad keskkonnasäästu hindava kogukonna asumis, ühes sinna rajatud majas, mida kokku on 23 ja mis moodustavad justkui omaette küla keset linna.

Perenaise sõnul pole ta stiil aastatega muutunud, nii sai kasutada olemasolevat mööblit. (Camilla Isaksson / Living4media)
Kuigi kodu asub keset linna, on aknavaade metsik. (Camilla Isaksson / Living4media)

Kes: Jet van der Graaf ja Michiel Roos, pojad Roemer ja Rein
Mis: väikemaja ökokogukonna asumis
Kus: Hertogenbosch, Holland

Kunsti, raamatuid ja küünlajalgu ning rõõmsat värvi. (Camilla Isaksson / Living4media)
Pere ideest tekkis loodussõbralik kogukond ja nende asum. (Camilla Isaksson / Living4media)
Perenaise sõnul peaks kodu väljendama elanike olemust. (Camilla Isaksson / Living4media)
Kunstiesemed ja pildid on ühel seinal koos. (Camilla Isaksson / Living4media)
Ergastajaks on oranži toonid. (Camilla Isaksson / Living4media)
Praktiline köögiosa on kergelt varjatud. (Camilla Isaksson / Living4media)

Sinna tulnud kogukond on pühendunud üksteise aitamisele ja looduse säästmisele, kuid kõigil on privaatsus ja tänapäevane elustiil. Projekti algatas Michiel koos sõbraga, aja jooksul tuli inimesi juurde, nii et loodi oma ühistu. Kulus pea kaheksa aastat, kuni Michieli ja Jeti ideest jõuti praeguse asumini. „Meil olid kohtumised üle nädala kõikide liikmetega. Leppisime kohe alul kokku, et kõik otsused peavad saama kõigi nõusoleku, niisiis võtsid mitmed asjad settimiseks aega,“ mainib Jet.
Varem elas pere kahetoalises korteris teises linna otsas. Jet mäletab seda kui kena kodu suure pargi lähedal ja toredaid naabreid. Kuid perel oli soov elada keskkonnasõbralikus ja hästi soojustatud majas, mis oleks ehitatud puidust ja teistest loodusmaterjalidest. Nad tahtsid oma kodu ise luua ja ehitada, soovisid toredat kogukonda ja lastele roheala, kus mängida. Nagu Jet ütleb – nad soovisid tervislikumat elukeskkonda.

Trepi ja mahuka riiuli sünergia rahustab interjööri. (Camilla Isaksson / Living4media)
Köögiseinale saab sõnumeid jätta. (Camilla Isaksson / Living4media)
Söögilauda võib liigutada. Põnev värvivalik – oliiv ja oranž. (Camilla Isaksson / Living4media)
Magamisalale viib keerdtrepp. (Camilla Isaksson / Living4media)
Nii nagu kogu kodus: vajalikud ja meeleolukad asjad koos. (Camilla Isaksson / Living4media)
Panipaik trepi kõrval. (Camilla Isaksson / Living4media)
Idee oli, et elutuba oleks avatud katuseni. (Camilla Isaksson / Living4media)

Ebatavaline ja eklektiline
Ühistu tellis elamud arhitektuurifirmalt (www.archi3o.nl), kuid maja sisemuse sai iga omanik ise otsustada. „Meie tahtsime avatud plaaniga kodu. Olime nõnda harjunud üksteisega üle kodu suhtlema. Meile poleks mitmete eri tubadega maja sobinud, ju me oleksime liiga palju üksteise järele igatsema hakanud,“ naerab Jet.
„Tahtsime nii vertikaalset kui horisontaalset joont ning avatud vaateid, mis teeks maja õhurikkamaks ja valgemaks. Kui nüüd allkorrusel seista, ulatub vaade katuseni!“ Enne sissekolimist oli viis nädalat kibekiire periood: Jet ja Michiel värvisid pikki tunde põrandaid ja seinu, paigaldasid kööki ja sisustasid vannitube, panid treppe paika.
„Ehituse ajal oli mul aega mõelda värvivalikute ja sisekujunduse teemal. Tegin meeleolutahvlid ja uurisin looduslikke materjale, näiteks orgaanilisi värve, mis sobiksid saviseinale. Meile on oluline jätta endast loodusesse nii väike jalajälg kui võimalik. Nii oleme vältinud ka uute asjade ostmist. Mulle meeldivad kodud, mis räägivad loo selle elanikest, mitte palgatud sisekujundaja käekirjast. Hea disain, klassika, suveniirid, korduskasutus, pärandvara ja kohalik käsitöö annavad kokku isikupärase ja loodus­sõbraliku stiili. Mulle meeldib, et meie kodu on ebatavaline.“

Seikluslik: Winnie Puhhi sõbrad ja seenelamp. (Camilla Isaksson / Living4media)
Lihtsad pabervalgustid mõjuvad mitmekesi toredate pallidena. (Camilla Isaksson / Living4media)
Laste ala on põnevalt kahel tasapinnal. (Camilla Isaksson / Living4media)
Katusealune magamiskoht. (Camilla Isaksson / Living4media)
Laste magamisalal on aknad, mis tekitavad puumajakeses elamise tunde. (Camilla Isaksson / Living4media)Beebiperele ühiselt appi
Jeti stiil on olnud aastaid sama, seega on kodu kujundatud esemetega, mis perel on juba olemas. Jetile meeldib eklektika, kus saab kodustada erinevaid asju. Sinna võib panna armastatud ja tähendusega eseme, kuigi hetkel pole see trendikas, ning see ese leiab perfektse koha. Kodu ei pea paistma kui salong. Jet on alati armastanud Pariisi interjööre, kus on tema arvates delikaatne stiil ja kus mööblit lihtsalt kasutatakse, mitte ei aeta taga vaid selle väljanägemist.
Nüüd, mil kõik pered on oma uutesse kodudesse sisse kolinud, näevad Jet ja Michiel oma visiooni tegelikkuseks saamist ja on sellega enam kui rahul. „Me pole suletud kogukond ega hipigrupp, pigem väike küla keset linna, siinsed elanikud mõtlevad ühtmoodi ja hoolitsevad üksteise eest. Näiteks kui keegi saab beebi, siis kokkame sellele perele esimesteks nädalateks tervislikku toitu. Või kui laps on juba suurem ja vahel on tore ka üksi poodi minna, saab jätta lapse ühisele mänguväljakule, kus teised vanemad tal silma peal hoiavad. Meil on ka selline platvorm, kus saame üksteisele annetada, vahetada ja müüa asju, mis enam kodus kasutust ei leia, kuid võivad kellelegi ära kuluda.“

Mereelu võtab ka vannitoalt minimalistliku ilme. (Camilla Isaksson / Living4media)

Valamu peitub detailidesse. (Camilla Isaksson / Living4media)

Tualeti kirju elu seinatekstide ja pärdikutega. (Camilla Isaksson / Living4media)
Putukate hotell. (Camilla Isaksson / Living4media)
Eesmärk täidetud: kaasaegne loodussõbralik kodu. (Camilla Isaksson / Living4media)
Väike metsik aed. (Camilla Isaksson / Living4media)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?