Moeillustraator Marju Tammik: hea disain teeb elu lihtsamaks

Kodukiri, 23. märts 2020

Äsja PAI-kaubamärgile voodi­pesu loonud moeillustraator Marju Tammiku lemmikuteks on nii vana Lutheri tool, Tarbeklaasi toodang kui ka värsked Eesti disainesemed.

Mida disain sinu jaoks tähendab?

Disain tähendab mulle palju. Olen lõpetanud EKA moedisainerina ja seejärel on mu töö ja tegevus olnud kogu aeg vähemal või rohkemal määral disainiga seotud. Alguses disainisin ise riideid, stilistina panin komplekte kokku teiste disainitud riietest. Praeguseks olen tegevussuunda muutnud ja tegutsen illustraatorina, nüüd ma pigem joonistan riideid ja muud ka muidugi.

Moeillustratsiooni kõrvalt olen põiganud ka pakendidisaini, mis on ülihuvitav valdkond. Olin ka osaline Eesti vanima ja omal ajal esimese disainipoe Nu Nordik tegemistes, nii et sain selle kuueteistkümne tegutsemisaasta jooksul igapäevase ülevaate Eesti disaini seisust. Olen nende aastate Eesti disainiparemiku oma kätega kõik läbi katsunud, kui poe väljapanekuid tegin.

See igapäevane disaini sees olemine on päris hästi õpetanud vahet tegema heal ja halval disainil. Hea disain on minu jaoks miski, mis märkamatult ja intuitiivselt teeb elu lihtsamaks, arvestab keskkonna ja loodusega, on vastupidav ja ilus ka muidugi.

Kui palju tarbid/kannad Eesti disaini?

Mul on mõned kodumaised lemmikud. Näiteks Studio August, mille riided on mõnusalt minimalistlikud ja ülimugavad ning mille kangad on kõik toodetud keskkonda säästvalt. Veel meeldib mulle väga Mare Kelpmani disain, mul on tema kujundatud sall ja suur villane pleed, mõlemad talvel igapäevaselt kasutuses. Vanadest asjadest on mu lemmikud Tarbeklaasi klaasid ja mõned vanad Keraamikatehase nõud. Praeguse aja keraamikast meeldib mulle Raili Keivi ülimodernne ja minimalistlik keraamika.

5 ägedamat disaineset sinu kodus?

Praeguses kodus elan ma juba kümme aastat. Kohe, kui kolisime, ostsime laua ümber Eamesi toolid. Need plastikust istumisosa ning metallist ja puidust jalgadega toolid on disainitud 1948. aastal ja Šveitsi firma Vitra toodab neid samal kujul siiani. Täielik klassika, mis on väga mugav, funktsionaalne ning peab ajale hästi vastu. Ükski kruvi ega detail pole selle kümne aastaga meil loksuma hakanud.

Päris ägedaks pean ka Iittala nõusid, mis on meil igapäevaselt kasutuses, hästi praktilised ja nii ilusa minimalistliku vormiga. Iga uus ese nende kollektsioonist sobib hästi varasematega ja mis eriti mõnus: Iittala klaasid on disainitud nii, et lähevad nõudepesumasinas alati puhtaks.

Marimekko on ka minu jaoks midagi, millest on keeruline niisama mõõda minna. Kodus on mõned Marimekko padjad ja minu lemmiktass on samuti Marimekkolt.

Päris ägedaks disainiks pean tegelikult ka tavalisi Fiskarsi kääre, neidsamu oranžide käepidemetega, mis on vist kõigis kodudes tänapäeval olemas. Ja mis on nii käe järgi disainitud, et ei märkagi, kui neid kasutad.
Ning üks Lutheri tool, mis on ju Eesti disainiklassika, sobib ka siia loetellu. Nii äge mõelda, et Eestis oli sedavõrd võimas vineeritootmine ja et esemed sellest ajast on meie kodudes siiani igapäevaselt käigus.

Moeillustraator Marju Tammiku loodud voodi­pesu PAI-kaubamärgile. (Krõõt Tarkmeel)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?