Marta Pulk leiab disaini ka tagahoovist

Dagmar Reinolt, 27. jaanuar 2020

Mullu ühe menukama kodumaise dokumentaalfilmi „Aasta täis draamat“ režissöör Marta Pulk saab silmale elamusi nii oma tagahoovist kui ka Lihula peatänavalt.

1| Kui palju kannad ja tarbid Eesti disaini?
Kannan ja tarbin üleüldse nii vähe, kui oskan. Ennekõike pööran tähelepanu sellele, et kõik, mida soetan, kestaks nii kaua kui võimalik.

2| 5 ägedat disaineset, mis sul kodus on?
Kuna ma pean disainesemeks enam-vähem kõike siin ilmas, siis mulle meeldib mu tagahoov: seal on palju inimtekkelist korralagedust, kõik on natuke vildakas. Näiteks seina küljes rippuv raamaturiiul grillitarvikute jaoks, mis päris maani ei ulatu. Kogu aeg mõistatan, milline naaber selle sinna disainis.
Meeldib mu mahlapress, mis lubab kõigest mahla välja pigistada ega näe sealjuures kole välja, helkleb niimoodi sügavsinakalt.
Üks paar häid musti pükse, mida saab igal pool kanda.
Silmale teeb rõõmu mu vana puidust kirjutuslaud, mille olen kunagi kellegi kuuri alt ära ostnud ja mis teeb mind ikka õnnelikuks.
Ja siis mu suur must matkakott – see on korraga nii ilus kui mugav, et iga kord, kui ma teda pakin, mõtlen, et seda raha tasus kulutada.

3| Milline on hea disain?
Hea disain võimaldab esemel teenida oma praktilist väärtust, teha seda targasti ja kaua. Ja kui veab, siis näeb ta sealjuures harmooniline välja, ükskõik kas minimalistlikus või rikkalikus vormis.

4| Sinu viimane disaini-, arhitektuuri- või kunstielamus?
Sõita Pärnu poolt linna sisenedes mööda Lihula peatänavat.


5| Kui palju on dokumentalistikas disaini?
Lugude jutustamisel on oluline dramaturgia, mis sisuliselt ongi disain – loo kulgemise vorm. Filmitegija ehitab alati vaataja jaoks teekonda, mis teda kütkestaks ja võluks, viiks läbi ootamatute kurvide ja tooks lõpuks koju. Selline teekond võib kulgeda intensiivselt nagu Ameerika mäed või õrnalt kui kikivarvul hiilitud retk mööda nõiutud metsi, aga mõte on siiski sama.

Marta Pulk (Sigrid Kuusk, erakogu)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?