Milline kirves valida

Margo Pärn, Fiskars Estonia, 27. jaanuar 2020

Tubli kirves on väärt abiline igas majapidamises. Kuidas valida sobivat? Soovitusi jagab Margo Pärn Fiskars Estoniast.

Iga töö jaoksvastav kirves
Kirve valimisel tuleb esmalt otsustada, kas soovitakse lõhkuda suuremaid või väiksemaid puid.
Suurte ja keskmiste pakkude lõhkumiseks sobib väga hästi lõhkumiskirves, mille pea on tavaliselt raskem ja tera paksem. Universaalsete kirveste terad on aga veidi õhemad ja väiksemad, mistõttu sobivad nad näiteks väikeste kuni keskmiste pakkude lõhkumiseks, samuti majapidamistöödeks. Matkale minnes sobib lühema varrega ja kergem kirves, mida on mugav matkakoti külge kinnitada, et siis vajadusel näiteks tulehakatist teha või lõkkematerjali raiuda. Puude langetamiseks või ka okste laasimiseks sobib aga hoopis saledama teraga kirves.
 
Varre materjal
Enamasti leidub poes klaaskiuseguse plastvarrega või siis puitvarrega kirveid. Mõlemal materjalil on omad eelised ja valik sõltub lõpuks inimese eelistustest ja töö iseloomust. Kvaliteetsed plastikvarred on väga pikaealised ja isegi nii tugevad, et neist võib autoga üle sõita või jätta nad muret tundmata niiskesse kuuri seisma. Murekohaks võib aga olla varre libedus. Seepärast tuleks osta alati kirves, millel on ergonoomiline vars, mis tagumises osas on libisemisvastase  kattega kaetud.
Paljud kodukasutajad ja ka professionaalid eelistavad puitvarsi, sest need on käes mugavamad ja soojemad. Ka saab puitvart kergesti vahetada.
Võimalusel võiks poest valida sellise puitvarrega kirve, millel purunemiskindluse tagamiseks on tera ja varre vaheline ühenduskoht tugevdatud.

Kirves (Unsplash.com)


 
Õige kaaluga kirves
Kirveid on kergemaid ja raskemaid, kuid siinkohal on oluline, et kirve kaal ja pikkus oleksid lõhkujale sobivad ja jõu­kohased.
Kirves peab käes ja töötades olema mugav, et tagada tasakaal, mis muudab töö täpsemaks ja annab kasutajale kirve üle täieliku kontrolli. Kogenud kasutajad saavad valida soovitusliku suurusega või pisut suuremate kirveste vahel. Vähemkogenud kasutajatele soovitatakse mugavuse huvides tavaliselt soovitusliku suurusega või pisut väiksemaid kirveid. 
Sobivuse testimiseks võta kirve varre otsast parema käega kinni, aseta vasak käsi toetuseks parema käe õndlasse ning proovi kirvest üles tõsta. Kui selline biitsepsiharjutus ei ole jõukohane, tuleb testida kergemat kirvest. 
Samas peaks arvestama, et metsatöödeks kõige sobivamad on kirved, mis kaaluvad üle 2 kilogrammi.
 
Kirve pikkuse testimine
Mida pikem vars, seda suurem lõhkumisjõud lüües tekib. Samas, liiga pikk vars ei ole otstarbekas – sellisel juhul kaotab löök täpsuse. 
Sobiva lõhkumiskirve leidmiseks võta tera tagant kinni ja too vars kaenlaaugu suunas. Õige kirves võiks olla umbes kasutaja käe pikkune. Kui kirves ulatub kaenlaaugust mööda ja edasi rinnuni, on tegemist ilmselgelt liiga pika kirvega.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?