10 kasulikku nutirakendust aiahuvilisele

Ingrid Sembach-Hõbemägi, 27. jaanuar 2020

Võib juhtuda, et oled juba lapsest saadik usin rohenäpp olnud ning pole valdkonda, kus sa end kui kala vees ei tunneks. Ent neile, kes aiandusteemadel veidi nõu vajavad ja mõnikord kiiresti, on abiks mobiilirakendused.

Eesti turg on selliste rakenduste loomiseks ja äratasumiseks kahjuks liiga väike, ent neil rohenäppudel, kes inglise või mõne muu keelega hakkama saavad, võib neist abi olla. Põhiliselt on küll tegemist taimede tuvastamisega, aga on ka neid rakendusi, mis tuletavad meelde kastmise-väetamise vajalikkust või tunnevad ära taimehaigusi.

PlantSnap määrab taimeosast tehtud foto alusel 585 000 taime. iOS12 kasutajad aga ei pea taime isegi pildistama, vaid rakendus saab läbi liitreaalsuse ise aru, kellega tegu. Muidugi, kui vajad taime nime kiiresti, võib närvi  ajada eelnev konto registreerimise ja sisselogimise nõue, ent arendaja kinnitusel on see vajalik, et saaksid oma fotosid hoida turvaliselt pilves. Juhtugu su seadmetega mis tahes – andmebaasile saad alati igal ajal igast seadmest ligi. Baasversioon on tasuta ja saadaval lisaks inglise keelele ka vene, soome, rootsi, saksa või kasvõi hollandi keeles. Ent 14 euro eest saab osta ka põhjalikuma Pro versiooni.

Flora Incognita on loodud Kesk-Euroopa looduslike taimede, sh puittaimede tuvastamiseks. Kultuurtaimi, nende sorte ja toataimi sellega määrata ei saa. Teed telefoniga foto lehest ja õiest ning sekunditega ongi taim määratud. Olemas info taimede välimus, toksilisuse, kaitsestaatuse ja leviku kohta. Andmebaasis on enam kui 10 000 fotot Kesk-Euroopa floorast, filter hiljutiste leidude kohta, vaatlusfunktsioonid jpm. Sobib ka taimede kaardistamiseks. Tõsiseltvõetav ja asjatundlik rakendus on loodud Saksamaal mitme ülikooli koostöös. Saadaval mõlemale platvormile ja 11 keeles, sh vene, saksa ja soome keeles.

Gardroid on üks parimaid rakendusi androidtelefoni omavatele köögiviljakasvatajatele. Tõsi, külviaegade puhul tuleb arvestada põhjamaised olusid. Lisaks külvi- ja saagikoristusaegadele ja külvisügavusele on välja toodud taimede ja ridade vaheline kaugus, infot saab kasvatamiseks vajalike temperatuuride kohta ja leiab enamlevinud köögiviljade kirjeldusi. Rakendus võimaldab teha ülestähendusi ka oma köögiviljaaia kohta ning arvestab aega saagi valmimiseni.

Sooja valget aega on meie laiuskraadidel vähe, mistõttu on oluline mitte maha magada õiget külviaega. Siinkohal tulebki appi külvikalendri rakendus Sowing Calendar, mis annab ka soovitusi, kuhu milline taim kasvama sobib. Lisaks külvamiseks-istutamiseks vajalikule infole aitab nutiabiline tuvastada levinumaid taimehaigusi ja -kahjureid, tuletab meelde vajalikke tegevusi (käes on aeg redisekülviks!) ning kuvab isegi ilmaprognoosi. Märkus: et rakendus ka meile sobilik oleks, tuleb seadetes kasutuskohaks märkida põhjapoolkera, vastasel juhul võite saada südamliku meelde­tuletuse talvel maisi külvata. Saadaval androidi tarvis, inter­aktiivsuse jms lisamiseks on olemas ka tasuline versioon.

LeafSnap toimib näotuvastuse põhimõttel, aga määrab puid lehtedest tehtud fotode alusel. Loodud ühe maailma suurima uurimisasutuse Smithsonian poolt koostöös Marylandi ja Columbia ülikooliga. Nagu arvata, keskendutakse peamiselt Põhja-Ameerika idaosale, ent kuna paljud meil kasvavad puittaimed on pärit Põhja-Ameerikast, siis peaks ka meil sellest abi olema. On ka Suurbritannia taimestikule keskendunud Leaf­snap UK. Rakendus annab infot ka puu koore, õite, viljade ja seemnete kohta. Fotod on kvaliteetsed ja hästi suumitavad. Rakendus on tasuta, kuid saadaval praegu üksnes õunamärgiga toodetele. Androidi versioon on loomisel, ent selle väljatoomise kuupäev pole veel teada.

Kas su toataimed saavad piisavalt valgust? Vähene valgus on liigkastmise järel teine toataimede hukkumise põhjus. Plant Light Meter aitab asjas selgusele jõuda. Vali koht, kuhu toataime asetada tahad, käivita äpp ja suuna telefoni kaamera loomuliku valguse suunas (kunstlikule valgusele äpp ei reageeri). Saadud mõõtetulemus näitab maksimaalset valgustugevust, vastus kuvatakse skaalal väga vähesest kuni tugevani. Esialgu saadaval ühe euro eest vaid Apple’i toodetele, rakenduse toimimiseks peab seadmel olema installitud vähemalt iOS 11.0.

Seenehuvilised, olgu nad kulinaarsete huvidega või puuseente uurijad, võiksid alla laadida Mushroom Identify. Selle abil saab praegu tuvastada enam kui 900 seeneliiki ning kaardile märkida ka seente leiukoha. Siiski, tundmatu seene puhul ma nutitehnoloogiat küll sajaprotsendiliselt ei usaldaks (määraja või seenevana tasub ikka kaasa võtta!), ent tore on see rakendus kasvõi selle poolest, et ilmaandmetele tuginedes annab ta soovitusi, millal metsa alla hiilima minna. Määramisel on muidugi oluline seene pildistamise nurk, vastasel juhul on eksimisvõimalus liiga suur. Arendajad panevad südamele, et asjaga tegeldakse pidevalt ja ärgu kasutajad pahandagu, kui otsitavat seent andmebaasist veel ei leia.

undefined (Tomate & Basilic)

Permakultuuri pooldajad leiavad androidi keskkonnast rakenduse Tomate & Basilic, mille abil saab teada, millised taimed kõrvuti kasvama sobivad ja üksteise kasvu soodustavad ning millised mitte. Saad kontrollida, kas näiteks tomati ja kurgi kõrvuti kasvatamine on hea mõte – rakendus hindab seda automaatselt. Andmebaasis on taimed ja nende parimad kombinatsioonid, samuti loetelu putukatest, keda kindlad taimed ligi meelitavad või eemale tõrjuvad. Oma istutuskombinatsioone saab huviliste kogukonnaga jagada ja kogemusi vahetada. Seadistatav inglise, prantsuse või hispaania keelde.

Kellele hommikuti ärgata ei meeldi, aga maailmaparandamise soov on tugev, tuleb appi EcoWake. Tegemist on  „rohelise äratuskellaga“, kus iga päev, mil suudad end õigel ajal voodist üles kangutada, kogud „seemneid“ ning kuu arvestuses istutatakse sinu nimel üks päris puu. See peaks uut päeva alustades andma hea tunde, et oled juba ärgates midagi kliimamuutuse pidurdamiseks ära teinud. Alarmi lõpetamiseks tuleb vastata ühele küsimusele. Tasuline Premium-versioon on reklaamivaba, selle kaasabil võib lasta istutada 6–10 puud. Mängulisust lisab virtuaalmetsa istutamise võimalus. Saadaval nii AppStore’i kui ka GooglePlay keskkonnas.

Kui aed on suur või alles plaanid seda rajada, on abiks materjalide kalkulaator Mulch Pro Estimator. Tegemist on paar eurot maksva rakendusega, mis teeb sinu eest kogu tüütu arvutustöö hetkega ära – piisab vaid istutusalade pikkuse-laiuse ning multši paksuse sisestamisest, kui saad teada vajamineva multši- või mullakoguse. Istutusalasid võid lisada, niipalju kui süda kutsub. Rakendus võimaldab igaks juhuks arvestada ka lisakoguse, sest mahulistel materjalidel on omadus vajuda. Samasisulisi rakendusi leiab ka tasuta või veelgi kallimaid, sõltuvalt vajadusest.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?