3 viisi, kuidas päästa väljaveninud soomuslehikut

Ingrid Sembach-Hõbemägi, 27. jaanuar 2020

Kui seni pilku paitanud soomuslehik (Echeveria sp) oma rosetja kuju minetab, nii et kompaktsest taimest saab hõredalt lehine pikk roots, ei maksa meelt heita. Näitame kolme viisi, kuidas taime esinduslik välimus taastada.

Meie päikesevaeses kliimas juhtub seda sageli, eriti kui soomuslehikut (tema jaoks) pimedas ja soojas toas ka kastetakse.

Esmalt tuleb taime varrelt ettevaatlikult eemaldada kõik lehekesed kuni kompaktse tipuosani.

undefined (Priit Grepp)

Seejärel võib tipuosa varre küljest lahti lõigata, nii et alles jääb paarisentimeetrine varreosa, mullas tekivad sellele uued juured. Pistikule potti valides jälgige, et vars ei ulatuks poti põhjani. Pistikul võiks lasta enne päevake-paar seista, et lõikearm kuivada jõuaks.

undefined (Priit Grepp)

Pott tuleb täita sukulentidele mõeldud liivasema substraadiga, torgata pistik kuni lehtedeni sisse ning vajutada varre ümbert kergelt kinni. Kasta pole vaja, mullas peaks olema vajalikku niiskust piisavalt ning taimes endas on varuained, millega ta kenasti hakkama saab.

undefined (Priit Grepp)
undefined (Priit Grepp)

Varrelt eemaldatud lehtedest, mida on nüüd korralik peotäis, saab kõigist uue taime kasvatada. Lehekesed tuleb ükshaaval tähelepanelikult üle vaadata, sest varrelt katki murdunud lehele juuri alla ei tule. Leheke peab juurdumiseks olema täiesti terve, millest annab tunnistust pisike kriipsukujuline arm.

undefined (Priit Grepp)

Järgnevalt täitke mõni madal anum, potike või kasvõi alt auguliseks tehtud margariinikarp substraadiga ning asetage lehekesed sellele lihtsalt peale, mulda sisse suruda pole neid vaja. Nii toimides imiteerite looduslikku paljunemisprotsessi, kus taime lehed maapinnale langevad ja juurduvad. Jällegi – mulda pole eelnevalt vaja märjaks leotada, taimed saavad ise hakkama.

undefined (Priit Grepp)

Hoidke oma pistikud soojas valges kohas, ent kaitstuna otsese terava päikesevalguse eest. Kui muld on väga kuiv, võib seda pihustiga kergelt niisutada. Juurdumine ei toimu kindlasti üleöö, esimeste juurte tekkimiseni kulub 3–4 nädalat.

undefined (Priit Grepp)
undefined (Priit Grepp)


Pildil olevad pistikud on paarikuused.

undefined (Priit Grepp)

Noor taim on ümberistutamiseks valmis siis, kui vana leht on endast kõik varud ära andnud, krimpsu tõmbub ja ära kuivab.

Allesjäänud varrerootsik suudab samuti uusi taimi kasvatada – neid võib kasvada iga lehekese armikohale. Soovi korral võib varre substraadile pikali panna, ent meie jätsime ta potti ja lõikasime lihtsalt lühemaks.

undefined (Priit Grepp)
undefined (Priit Grepp)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?