Oaas ridamaja õues

Malle Pajula, 24. juuli 2019

Sirje Savvest on 1960. aastate ridamaja aiasiilu kodustanud värvikaks oaasiks.

Õierohke eesaed. (Priit Grepp)
Värve armastav Sirje Savvest koduväraval. (Priit Grepp)
Detailide võlu: eriline lillepott. (Priit Grepp)

See aed meenutab Kalamaja kandi aedu. Selliseid, kus peetakse hoovikohvikuid ja üle tara kiigates näeb augustiõhtul valguspirnide valgel istumas sõpruskondi. Siin on istumisala väikse pursuikaga otse kasvuhoone kõrval, saab süüa värsket tomatit. Näiteks seda sorti, mille seemned Sirje Indiast taskus kaasa tõi. „Hommikusöögilauas pakuti nii häid tomateid, pistsin mõne seemne kaasa, läksid uhkelt kasvama.“
Kuurile maalitud täpiliste kardinatega aknast vaatab aeda kass – selline pilt. Seina ääres on lausa troopilised mõõtmed võtnud ilunõges, muru sees aga väiksed punase katusega tornikesed. Mingi täpsusmängu rada? Hoopis koer Kusti teeb siin slaalomit!

Kuuriseina elavdab "Kass aknal". (Priit Grepp)
Koer Kusti jooksurada. (Priit Grepp)
Sirje väike hobi on taburettide maalimine. (Priit Grepp)
Rõdu toolid on jõulistes värvides. (Priit Grepp)
Sügisel on kasvuhoone kõrval tore istuda. (Priit Grepp)

Sinine uks
Tegelikult pole juba Sirje kodu fassaadipool tüüpiline. Rõõmustades seeläbi möödujat. Uks on sinine nagu Londonis Notting Hillis ja selle kõrval seisab efektselt punane lauake lopsakate õitega.
Läbi elutoa kõndides jõuame terrassile, kus on nii idamaist hõngu, Vahemere värve kui ka 1960. aastate vorme. Pehmeid patju, retrovaagnaid ja maalitud taburette. Viimaseid viib Sirje vahel ka sünnipäevakingiks.
Ta usub hästi valitud detailide võlusse. Kinnisvara alal tegutsedes eelistab ka müükiminevaid kortereid pisut pildilisemaks kujundada. „Detailidega saab palju juurde anda, kui kodu on alles värske. Lisad mõne ja ka uudistajal hakkavad ideed kergemini lendama.“

India-reisilt toodud seemneist kasvanud tomatid. (Priit Grepp)
Sirje peab kaunimaks ajaks aias kevadet õitsvate õunapuude ja klassikaliste tulpidega. See foto on aga mulluse kuiva suve järel saabunud sügistoonides. (Priit Grepp)
Terrasse ja rõdusid kutsutakse aina enam õue elutubadeks. Siin peab see nimi küll paika. Pehme mugav mööbel ja tuules lendlevad külgkardinad. (Priit Grepp)
Ilunõges on siin aias lopsakas. (Priit Grepp)
Punane puhkekohake maja ees. (Priit Grepp)

Lopsakas aed tundub suurem
Kui kõik ausalt ära rääkida, siis üks tuntud kunstnik Sirjet külastada meil soovitaski. Vaba loova kujunduskäe ja värvide pärast. Pärnu rannarajooni aiad on pigem hillitsetud – veatu murupinna, elupuuheki ja roosidega. Ka ridamajakorterite piklikud aiasiilud kipuvad olema vaid muru ja mõne lilleklumbiga. Siin on aga silmale vaheldust, lopsakust ja aed tundub nii suurem. Kasvumaja, puhkealad ja rohkelt sügist ennustavaid õisi.
Kuigi õites on nii astrid, pelargoonid kui päevalilled, peab Sirje kaunimaks ajaks aias kevadet – klassikaliste vana kooli tulpide ja õitsva õunapuuga. Kuigi ka veel soojadel sügisestel õhtutel on mõnus soojuskiirguri paistel terrassil istuda. „Küünlad põlevad, lühter tiliseb ja peeglijänkudelt kumab valgust.“

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?