Elu nagu rongis

Kadri Vilen, 24. juuli 2019

Elumajas on meil neli tillukest ruumi – nende paigutus on aga naeruväärne. Hakkad ühest otsast minema ja viimaks jõuad lõppu ehk viimasesse tuppa välja.

See tähendab, et kaks keskmist tuba on läbikäidavad. Just need kaks tuba, mida mina ehk Pilvelosside Projekteerija nägin tulevaste külalistetubadena. Kahes otsatoas on siis ühes vastavalt köök ja elutuba ning rongi teises otsas meie pere magamistuba.
Maja ise on kitsas, 350 sentimeetrit kõigest, seega hea ettekujutamise korral annab lühemat sorti kitsa neljavagunilise rongi mõõdu välja küll. Ühtegi majandusruumi maja küljes ei ole, mistõttu moodustubki kitsas läbikäidav vorst ja planeeringus midagi muuta ega ringi mängida paraku ei saa.

Pruun tuba ootab kiirreageerijaid. (Kadri Vilen)
Meie maja tubade plaan. (Kadri Vilen)

Liiga palju remonti küll ei tee
Üks neist läbikäidavatest tubadest nõudis veidi rohkem nuputamist ning jäi seetõttu meie ületuhiseva äkkremondi viimaseks ponnistuseks. Lubasime veel, et liiga palju ja kallist remonti küll tegema ei hakka. Ainult nii palju, kui hädapärast vaja. Suur Insener pani majakese lõpliku valmimise tärminiks 23. juuni, et jaanipäevale saabuvaid külalisi oleks juba võimalik majutada.
Sel 23. juuni hommikul vaatas tuba meile vastu kogu oma koleduses – ainult eeltööd olin jõudnud teha. Vana tapeet oli maha kraabitud ning lagi ja suur metallahi valgemaks võõbatud. Seinad ja põrand olid alles kohutavalt pruunid ja ängistavad. Mõne tunni pärast pidid hakkama jaanitulelised saabuma… Meil oli riit teise ringi laminaatparketti, mõni rull allahinnatud tapeeti ja hunnik juppidest koosnevat Ikea taaskasutusmööblit ning ootel koopataoline kupee.
Sellist remonditempot, mida me nüüd arendasime, on vist muidu võimalik vaadata ainult „Kodutunde“ või „Totaalse muutumise“ saatest. Tapeedipaanid lendasid seina ning laminaat põrandale nagu võluväel. Seda võiks lausa spordi pähe teha – eduelamus vormub ju otse tegija silme all. Kaloreid kulutab ka.
Saabuvad külalised said aidata põrandalt kokkulükatava prügi pühkimiseks kühvlit hoida ning valmis see tuba oligi. Privaatsusküsimus lahenes jällegi kardina abil – sel korral lasin õmblejal etteantud mõõtude järgi seinasuuruse kardina õmmelda ning Jyskist leidsin ühe ideaalse kardinapuu, mida sai ka lakke kinnitada.

Tapeet lendas seina ja laminaat põrandale. (Kadri Vilen)

Akendest ja õhutamisest
Kolmel vagunil on küll kõigil aknad, aga avamisest ja ruumide õhutamisest võib vaid unistada. Ehk talvisel ajal on hea, kui kõik avaused on nii tuulekindlad kui võimalik, kuid kas siis ühelgi eelnenud aastal pole ühtegi kuuma suve olnud!? Üldse saabki kogu seda rongi õhutada ainult välis­ust pärani hoides ning elutoa akendest.
Huumor seisneb selles, et välisuks ja elutoaaknad on võrdlemisi lähestikku, mis tähendab, et rongi tagumisse otsa õhku põhimõtteliselt ei jõuagi. Praeguseks hetkeks oleme üle elanud ka ühe kuumalaine – kõigis magamistubades undasid öösel ventilaatorid ja siis oli rongitunne juba täiuslik. Milline õndsus, kui lõpuks saabus hommik ja võis kohvikruusiga kuuma õuevaikusse astuda, ise poolmagamata ja higist kleepuv.

NB! Pesemisvõimalused puuduvad. Küll on olemas kausi-meetodil saun, millega ajutiselt ja hädapäraselt siiski läbi saab ajada. Vajalik eeltöö – enne tuleb vesi kaevust sauna tassida.

On küll kitsas, aga magamiseks piisav – abieluvoodi ning nari kahele lapsele. (Kadri Vilen)

Tähelepanekuid soodsast remondist
Praeguseks oleme jõudnud ühe maja (meil on neid krundil kaks – elumaja ja sama suur kõrvalhoone) seest korda teha ning teinud vahekokkuvõtte:

Taaskasutusremont on võimalik – palju ehitusmaterjali saime sõpradelt teene teene vastu, näiteks laminaatparketi, linoleumi, kasutuses olnud puitmaterjali.

Täiesti eeskujulikku mööblit saab osta odavalt teise ringi poodidest või lõpmatuid müügikuulutusi läbi surfates. Meie puhul näiteks kogu sisustus + köök.

Ehitusmaterjalid, mis oli vaja osta – kruvid (kilode viisi, lõpuks läks päris kalliks), puitmaterjal, värv (liitrite viisi), allahinnatud tapeet jne, hankisime soodusmüükidelt. Minust sai professionaalne lõpumüügikorvide ringistaabeldaja.

Tähtpäevadeks ja külakostiks laseme sõpradel tuua ikka midagi ehituspoest, vastu pakume oivalisi suvepäevi täitsa viisakas majaköksis.

Esimese maja remondi kulurehnut koos mööbli ja kõige-kõigega: umbes 2500 eurot. Sinna sisse olen arvestanud ka hädapärase veevärgi ja ventilatsiooni ehitamise, aiatarbed, kausid, õmblustööd, kangad, kardinad ning veel nipet-näpet.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?