Tüüpkorteri moodne ilme

Piret Tali, 24. juuli 2019

Kui Bruno ja Sirli koos kahe pojaga tegid otsuse Tartust Tallinna kolida, tundus, et pealinna lähedal tasub korteri soetamine palju rohkem ära kui Tallinnas endas. Seda enam, et uus korter plaaniti nagunii oma käe järgi ümber kujundada.

Roheline troopikamustriga tapeet on aktsendina siin-seal nähtav. Perepoegade fotod vintage’i hõnguga esikukapi kohal. (Priit Grepp)
60ndate kapp toob musta-valge vahele elegantset puidutooni. (Priit Grepp)

Ehkki kunagi tüüpprojekti järgi ehitatud korteris on pinda vaid 53 ruutmeetrit, sai see ümber kujundatud nii, et kogu elamine tundub oluliselt suurem, kui ruutmeetrite arv näitab.
Üldmulje on valge, lisaks modernsed kerged mustad kontrastid, köögis/esikus vihmametsaline, troopiliste detailidega tapeedimuster. Kõik see loob kaasaegse ilme, mida on kerge kas moe muutudes või hooajati värskendada.

Daatša-meeleolu seljatamine
„Kui me selle korteri ostsime, oli siin aeg 1980ndaisse seisma jäänud,“ muigab pererahvas. Juba vana tapeeti leotati seintelt maha neli-viis kihti, aga jonni ka ei jäetud. Laed olid kaetud vahtplastiga, seintele kleebitud arbuusipildid. Välja tuli vahetada torustik ja elektrijuhtmed ning pikapeale hakkas see daatša-õhustik alla andma.
„Remonti tehes elasime siinsamas korteris, töömehed tulid ja imestasid, et olemegi siin keset pahtlitolmu,“ sõnab Bruno „Teinekord vist enam ehituse ajal sees elada ei sooviks.“

Ebatüüpilisi lahendusi tüüpkorteri elutoas. (Priit Grepp)
Elutoas pole ühtki raskepärast kummutit ega kappi, pigem on need õhulised ja dekoratiivsed. (Priit Grepp)
Mustvalged fotod ja filmiplakatid elutoas, mis täidab ka magamistoa funktsiooni. (Priit Grepp)


Selles kodus on täpselt nii vähe asju, kui võimalik ja nii palju, kui vajalik. Endist tüüpkorterit on uues lahenduses raske ära tunda. Enamik mööblist pärineb teise ringi poodidest, on saanud uue vormingu ning mõnusa, 1960. aastaist pärit klassikalise, ent ka tundliku retrohõngu. „Mõnikord on need väärt leiud pärit internetist või foorumitest, vahetatud paki hommikusöögi­helveste või tahvli šokolaadi vastu,“ seletab ­pererahvas. Osa Tšehhi mööblit on pärit ühest Vääna suvilast.Uut sisustuskaupa käivad nad nautimas Tallinna Kaubamajas, mis on pere suur lemmik. „Aga uut mööblit oleme ostnud väga vähe,“ ütleb Bruno. Pehme mööbli kordategemisel on ta kasutanud mööblitööstuse kangajääke.

Elutoas omandab musta ja valge kontrast väga elegantse ja retroliku ilme. (Priit Grepp)
Veidi meeleolukat retrot on ka kellakujus. (Priit Grepp)
Lehemuster aktsendina nii köögis kui esikus. Riidekraam on stangedel ja vana kooli kappides – lahendus on õhulisem ja jätab ruumikama mulje kui kinni ehitatud garderoob. (Priit Grepp)
Taas häid lahendusi tüüpprojektiga vannitoale kaasaegse ilme andmiseks. (Priit Grepp)
Pisut savanni tualettruumis. (Priit Grepp)

Üks tuba, mitu funktsiooni
Väärikat täispuitu pool sajandit vanas mööblis on töödeldud tooniva mööblivahaga. Nii kumab puit eriti õdusalt ja soojalt, lisades mustvalgele kujundusele hubasust. „Algul sai proovitud kriitvärvi ja selle peale vaha, ent see tegi pinna väga laiguliseks ja tooni ebaühtlaseks. Samuti tekkis probleem pinna puhastamisega – nii kui veidi vett peale läks, hakkas kriitvärv kiiresti maha tulema. Seetõttu tuli see üldse maha pesta – ja maha tuli ta väga hästi –, seejärel töödelda pind pihlakapeitsi ja pihlaka toonõliga. Uuesti ei tahaks seda teha,“ ütleb Bruno. Ka diivani ja käetugedega tegeles ta mitu nädalavahetust.
Kuna tegu on kahetoalise korteriga, kus pisikesed rõdud nii köögis kui lastetoas, siis planeeriti toad mitme funktsiooniga. Rõdule mahuvad napilt mõned taimed ja üks tool, kus pere koerake armastab peesitamas käia.
„Alul oli tõesti plaan sinna väike aed rajada, aga kõike ju ei jõua,“ sõnab Sirli. Sellegipoolest kasvatati rõdul nii maasi­kaid, tšillit kui herneid, et lapsed ikka teaksid, kuidas viljad lauale saavad. Aga siin Tabasalus, paepealsel rannikul on ­tuuline ja jahe ning kõrgel korrusel taimed rõdul just hea meelega kasvada ei taha.
Elutuba on ühtlasi ka vanemate magamistuba, kus diivan käib voodiks lahti, nii et esmapilgul tuba oma magalafunktsiooni ei paljasta. Klassikaliste Itaalia ja Prantsuse filmide postreid eksponeeriv elutuba mõjub ülimalt elegantselt ja trendikalt. „1950.–60. aastad ning Prantsuse kino uus laine meeldisid meile juba ammu ning filmid hakkasid kombeid ja uksi lahti tegema,“ märgib Bruno ära kujundust inspireerinud allika. Ajastuliselt oli see üsna murdeline ja mitmekesine periood.

Valge ja musta kontrast ning hästi valitud heledad toonid muudavad ruumi suuremaks. Köök täidab ühtlasi söögitoa ülesandeid, laua ümber on ruumi nii perele kui sõpradele. (Priit Grepp)
Avatud köögist küll loobuti, samuti uksest, ent köögi ja esiku vahele tehti elegantne vahesein. (Priit Grepp)

Hele köök
Helevalgeks värvitud kööki, mis tüüpprojekti järgi mahutanuks vaid standardset lauakest kahele, on avardatud ja ümber kujundatud. Tekkinud on valge söögituba, kus nii neljaliikmeline pere kui ka nende külalised laua ümber ära mahuvad. Heledat kööki lastega pere ei peljanud. „Puhastada on seda isegi kergem ning näiteks šokolaadiste käejälgedega saab kergesti hakkama,“ leiab pererahvas.
Kuna Bruno, kes ka ise disainiga tegeleb, töötab põhiliselt kodus, siis on tema vastutusalas ka see, et lapsed koju jõudes süüa saaksid ning trennidesse ja tagasi jõuaksid. Brunol on olnud aega tegelda detailide ja asjade paigutamisega – kui seinale või riiulile pole õiget visuaali leitud, on see ise tehtud.
Kõige keerulisem on olnud ära paigutada nelja inimese riide­kraam, mida meie kliimas on ju mitme hooaja jagu. Nii tekkis Remo ja Robini tuppa oma disainitud ja eritellimusel tehtud mööbel. Riided ripuvad stangedel ja magamiseks on narid ning kirjatööks väike laud. Kui muidu on elamine mono­kroomne, siis lastetoas on oma värvinatuke olemas ­– kollase, rohelise ja halli näol.
„Panipaikadest tunneme me tõesti puudust,“ tunnistab pere. „Aga liigsetel asjadel lihtsalt ei tohi lasta koguneda. Need, mis jäävad, on tõesti sellised, mis rõõmu teevad.“

Poiste toa panipaik on lahendatud ajaloolise mööbli ja stangedega. (Priit Grepp)
Noored IT-tegelased arvutilaua taga. Kuna sobivaid pilte seinale polnud leida, tehti need ise. (Priit Grepp)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?