Tujutõstvalt põhjamaine

Malle Pajula, 24. juuli 2019

Tugev kollane ja samblaroheline. Nagu talijorjenid, krüsanteemid, päevalilled augustikuises aias. Tänavune Soome elamumess Kouvolas näitab, et kargelt hall põhjamaine kodu muutub rõõmsamaks.

Taaskasutusmaterjalide kogumiskastid: efektne disain lubab olla neil esil isegi elutoa lähedal. (TIMO TUVIALA TAVATON MEDIA)

Rohkele valgele ja seda raamistavatele mustadele joontele on saatjaks jõuline kollane. Nagu maakanade munadel või lastel pintsliotsas, kui nad akvarellikarbist päikesetooni võtavad. Ja sügav samblane põlismetsaroheline. Kokku rõõmus ja rahustav. Hea üleminek seni valitsenud kargemast kujundusest, kus palju pehmet halli ja tumedamat sinist. Põhjamaise olemuse mõtestamist, mis oli eriti hoos Soome juubeliaastal. Uusi värve on sellisele taustale mugav lisada, ka messil on diivanid endiselt sageli halli tooni.

Puitsein on jõudnud ka kööki ja elutuppa. (Asuntomessut)

Tibake kollast, rohkelt rohelist
Kollane, aga mitte suuremal pinnal kui tugitool. Pigem rohketel diivani- või voodipatjadel. Roheline tekstiilidel, diivanikattel või suures koguses toataimedel, mis elutoa nurgas lopsaka, lausa troopilise oaasina rühma moodustavad. Taimi on sätitud ka pesuruumi ja oksakestena vaheesiku seinale väiksesse vaasi, kolbi või makrameetehnikas potiümbrisesse. Et rohelist veelgi võimendada, võib seinal olla troopiliste lehtedega tapeet.

Vihjeid eksootikale leiab valgete ööde maa kodudes ka punutud korvikeste ja bambustoolide näol. Viimased on ilmunud söögilaua ümber, saatjaks mustad, 60/70ndate stiilis väiksed valgustid või siis üks suur õhuline punutud lambivari.

Tänapäeva silmale pikalt meeltmööda olnud 1960ndate kerge kujundus on endiselt aimatav diivanilaudade, toolide ja pinkide disainis. Kuid pigem edasiarendusena, mitte koopiatena. Seevastu on uhkelt esil mõni toonane originaalne mööblitükk või 1930ndaist pärit kapike. Sel aastal sisustusmoodi tulnud art déco geomeetrilisi mustreid kohtab tapeetidel ka messikodudes.

Väiksed toataimepotid enamasti ripuvad. (Katre Lember)

Makramee vallutab
Retrovihjet lisab makramee, millele paar aastat tagasi uue ­pilguga vaatama hakati. Nüüd on see kodudes veelgi ruumi juurde saanud. Näiteks elutoas põhilise pilgupüüdjana – taiesena diivani kohal, akna ees lillehoidikuna või kardinana rippumas. Üldse kippusid messil asjad lakke kinnitatult kiiku­­ma – lillepotid, köiega riiulid, nagid... Oli isegi rippuv “voodi­kapike” koos suurevarjulise öölambiga!

Naturaaltooni puitpind mõjub värskelt, põhjamaiselt, looduslähedaselt. (Katre Lember)

Hele puidune seinapind mõjub põhjamaiselt – kergelt, loodus­lähedaselt, moodsalt. Andes natuke ka puhkemaja maakodulikku õhustikku. Naturaaltooni laudist näeb varasemast rohkem elutoas, seda on ka köögis tööpinnast kõrgemal ja ­magamistoa peatsiseinas. Puiduga läheb kokku pilliroog, mida laiades vaasides oli sületäite viisi. Ka terrassil ja multšina ­peenardel.

Elutoas ei trooni teler, vaid maal, makrameetaies, üle seina tõmmatud loodusfoto vms. Näiteks suurendatud nurmenukuõis – kollane ja roheline seegi. 

Taaskasutust hindavas Põhjalas on mõeldud ka metalli-, ­paberi-, klaasikogumisanumate disainile. Mõnel juhul võib see praktiline ese olla nii esteetiline, et on paigutatud käepäraselt köögisaare juurde, suunaga elutoa poole.

Vaga kaunid ja kumavad on puitkomposiidist valamud ja vannid, nii naturaaltoonides kui ka tumedana. Sellest uudsest Soome materjalist, mis näeb välja nagu liimitud saepuru, on sisekujundajad tänavu ilmselgelt vaimustuses.

Varasemast enam on messil tähelepanu pööratud inimese elukaare teise poole kodule. Näiteks on noorpere elamises tuba vanavanemale kõrvuti lastetoaga. Või siis on pensionipõlve pidajatele vastavad ridamajakorterid: keskel paikneb diivaniga elutuba-suhtlemisala, kust kiirtena lähtuvad omakorda neli väiksemat korterit, kus igaüks saab omaette toimetada.

Elutuba
Palju valget pinda, heledat puitu. Tumedama kangaga diivanit ergastavad kollane, roheline, tumesinine, ookrikarva oranž patjadel. Vaibad on äärmiselt tagasihoidlikud – beežid, luuvalged, hallid. Sageli on rõhk suurel fotoseinal, millel näeb metsavaadet või muud loodusdetaili.

Valge kerge elegants, rõhk maalil. (Katre Lember)
Kodu väiksel pinnal, laealuse magamispaiga all on töönurk. (Priit Grepp)
Pensionipõlvekodu elutoa mööblis on ajaloovihjeid. Toanurgas kassi ronimispuu. (Priit Grepp)
Sellisel foonil võib ka beež olla värviandja. Vaasis pilliroog. (Katre Lember)
Oranž ja punane elavdamas beeži. (TIMO TUVIALA TAVATON MEDIA)
Vaibad on klassikalised, naturaalsed, tagasihoidlikud, toetades põhjamaist kujundust. (Priit Grepp)
Lauakesed loodusest. (TIMO TUVIALA TAVATON MEDIA)
Fototapeetidel on sageli loodusmotiiv. (Priit Grepp)
Pesuruumi pääseb otse elutoast. (TIMO TUVIALA TAVATON MEDIA)

Köök
Mööbel ­köögis on ülimalt lihtne, enamasti läiketa valge. Kuna sel messil näeb palju väiksemaid kortereid, on see praktiline lahendus. Neutraalne köök ei torka avatuna elutuppa silma ega lähe ka moest. Tööpind on tume – hall, mustjashall, must. Varasemat enam jõuab kööki ka heledat puidutooni seinalaudisena. Punutud toolid ja valgustid.

Suuri punutud lambikupleid ja korvtoole kohtas messiköökides rohkelt. (TIMO TUVIALA TAVATON MEDIA)
Ka must on aina enam köögi värv. Esiplaanil põneva plaadiga laud. (Katre Lember)
Nii mõneski kodus olid köögilaua kohal väiksed mustad retrolikud valgustid. (TIMO TUVIALA TAVATON MEDIA)
Laudadele on ilmunud klaas –nagu vanaema puhvetkapist. (Katre Lember)
Morrise juugendkangas kaasaegsetel toolidel. (Katre Lember)
Köögiosa sulandub elutuppa pea märkamatult. (TIMO TUVIALA TAVATON MEDIA)
Makrameest seinakaunistus. (Priit Grepp)
Armastatud kooslus: valge, must ja puidutoon. Elavdatud mustrilise tekstiiliga. (TIMO TUVIALA TAVATON MEDIA)

Pesuruum
Suuremad pesulad on tumedad, spaalikud. Väiksemates näeb sageli halli plaati. See on neutraalne taust punutud korvidele, vanadele või uutele puidust pinkidele. Saunalaval kui sotsialiseerumiskohas on istmed paigutatud vastastikku või kaarjalt.

Soomusmustrit kohtas mitme kodu pesuruumis. (Priit Grepp)
Hall saunalava. (Priit Grepp)
Soomemaine valamumaterjal – puitkomposiit. (Priit Grepp)
Metsast pärit lauake elegantses keskkonnas. (Asuntomessut)
Efekti ei loo mitte värvid, vaid valamu kuju ja kalamuster. (Katre Lember)
Ka valge võib silme ees kirju tunduda, tänu eri suuruses ruudustikele. (Katre Lember)
Suured pesuruumid on sageli spaalikult tumedad. Lava on seevastu hele. (Priit Grepp)

Magamistuba
Peatsisein võib olla vägagi jõuline – tumesinine või šokolaadipruun – needki on ju lõõgastavad unenäovärvid. Rippuvad riiulid, “nööri” otsas valgustid. Kogu rõhk on voodil, pilgupüüdjaks tagasihoidlikumal päevatekil toretsev padjakuhi. Hele puitsein on ka magamistoas. Siis on tekstiilid koredast hallist ja tumesinisest või rõhutavad oma kreemikasvalgete kangastega puidu heledust. Muidu pakuvad padjad värvirõõmu. Kui võimalik, pääseb otse magamistoast garderoobi ja tualetti.

Öökapid on kadumas, neid asendab pink. (Katre Lember)
Nii on udune sügisilm meeltmööda. (Katre Lember)
Laastusein. (Ingrid Sembach-Hõbemägi)
Peats peidab ka riiulit. Ootamatu valguslahendus. (Katre Lember)
Rohkelt patju, sageli on need sametise pinnaga. (Priit Grepp)
Veidi 1930. aastaid meenutav magamistuba. Ka šokolaadipruun rahustab. (Katre Lember)
Kirju kombinatsioon mustritest. (Priit Grepp)
Seinakatte pilt viib justkui kaugele rännakule. (Katre Lember)
Art déco muster seinal on praegu trend. (Priit Grepp)

Lastetuba
Roosade ja siniste asemel on sooneutraalsemad toonid. Üks sein on sageli tugevamat värvi, näiteks tumeroheline. Tuba ilmestavad pärdikud, krokodillid ja muud avastama kutsuvad detailid.

Loom on lapse sõber, siin seinariiulites elavad pehmed jänkud. (Katre Lember)
Käepidemed. (Ingrid Sembach-Hõbemägi)
Tuhmilt kuldne sära lisab elegantsi. (Katre Lember)
Sahtlitega lapsevoodi. Kui tekid peale visata, saab mängumaja. (Katre Lember)
Lastetoa plakatid on kergelt vahetatavad. (Katre Lember)
Seinakapi alla saab hoiukaste panna. (Priit Grepp)
Kardinahoidja. (Katre Lember)
Loomakujulisi vaipu nägi lastetubades tihti. (Katre Lember)
Unemaja. (Ingrid Sembach-Hõbemägi)
Palju ruumi mängimiseks: kapirida all, voodi ülal. (Priit Grepp)


MESS ON LÄHEDAL!

Kuni 11. augustini avatud messil näeb ligi 30 korterit ja maja, kuhu peatselt elanikud sisse kolivad. Seekordset messi on eestlastel mugav külastada – Kouvola asub 124 km kaugusel Helsingist.
Messisala on väga kompaktne, nii et jõuab kõik majad läbi käia. Tänavusel messil on paar suuremat ja luksuslikumat kodu, muidu on korterid ja eramud pigem tavamõõtmetes, seega on samastumisvõimalusi paljudel külastajatel.
Messil ringi käies tasub vahepeal teha kohvikus üks tubli paus muljete settimiseks, siis näeb silm järgmistesse majadesse minnes uusi detaile. Kui tekib lemmik, tasub seda külastada mitu korda.

Tore vaheldus ingliskeelsetele sõnumitele seintel. (Katre Lember)
Rippuvad nagid on ka pesuruumides ja esikus. (Katre Lember)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?