INSPIRATSIOONIKS | Mida sättida külmal ajal aiavaasi ja lillepotti?

Evely Karvak, 25. september 2018

Ilmade jahenedes jääb lilleilu ja lopsakust vähemaks, terrassi- ja rõdupotis ei valgu õied enam üle ääre. Aga ukseesised ja aknatagused ihkavad ikka kaunidust, mis sest, et sügistalvised ilmad ei jäta selleks palju võimalusi.

Dekoratiivkapsad, -kõrvitsad ja värvilised marjad koos erksate kanarbikega annavad hallil ajal värvirõõmu.
Hõbehallid kuuseoksad ja kanarbik, taustaks puuhalud. Lihtne talvine kaunistus Canazei linnas Itaalias
Sügisene viisik: astrid, igihaljas Fortunei kikkapuu, luuderohud, kanarbikud ja küpressi heleroheline sort ’Wilma’. Küpress on küll õrn, nii et külm teeb talle liiga, kuid sellest saab aru alles kevadel. Talvisel ajal püsivad ka õrnad okaspuud ilusad.

Hilissügisel on veel piisavalt sooja astrite, alpikannide, lehtkapsaste jaoks. Heledat hallikat tooni annavad kompositsioonides viltlehed ja padipõõsad. Kõige rikkalikum on muidugi värviliste kanarbike ja eerikate valik.
Sügislilledest sobivad potti veel hortensiad, krüsanteemid, koloriitsed kuke­harjad. Kuni külmade tulekuni rõõmustavad silma värvikate lehtedega helmik­pöörised ja jahedate ilmadega kollakaks või pronksjaks värvuvad kõrrelised. Värvierksust toovad ka Fortunei kikka­puud oma valge- või kollase­kirjude lehtedega.
Dekoratiivkapsaid on valgetes, kollastes, roosades ja violetsetes toonides ning mõni külmakraad annab neile värvi­erksust vaid juurde.

Puismailasi (hebe) on samuti lillakate õite ja mitut tooni lehtedega. Ka see taim püsib ilus esimeste külmadeni, ent miinuskraadid muudavad ta ühe ööga kõlbmatuks.
Ka mõned toaasukana tuntud taimed on kaunid kuni karmima külma tulekuni näiteks luuderohud ja loorberipuud, ebakrootonid, asparaagused.

Tore on sättida potti lillede juurde ka vilju. Värvikad pihlakamarjad, eri toonides dekoratiivkõrvitsad, värviliste paprikatega potid, talihaljad oma punaste marjadega, kikkapuud erkroosade-oranžide viljadega, sügisvärvilised puulehed või lehtedega oksad.

Ent kui kätte jõuab Eesti moodi krõbeda külma, lõõtsuvate tuulte ja vahelduva lörtsiga talv, ei ole lilledel ja õrnematel taimedel enam asu.
Päris talvel saab potti seada igihaljaid rohelisetoonilisi okaspuid, iileksit, pukspuid. Kontpuude ja pajude põõsad on samuti selleks ajaks oma lehed maha ajanud ja oksad uhkelt värviliseks võõbanud. Okste suurematesse puntidesse koondamine toob lumisesse ja muidu värvivaesesse talve päris jõuliselt toone lisaks.

Sügis Raekoja platsil Kehrwiederi kohviku esisel.
Väheste soojakraadidega püsivad täitsa kaua ilusad ka potti istutatud alpikannid ja asparaagused. Talveaeg Itaalias
Värviline sügistalvine klassika: helerohelised küpressid, kirevad kanarbikud ja hallid padipõõsad.

Juba külmal ajal saab ka lõigatud igihaljastest okstest teha pottidesse kompositsioone. Külma ja vihmaga püsivad ka männi, kuuse või kadaka oksad potis värsked ja ilusad. Kaunistuseks erinevad käbid, sammal, puuhalud või lahtine puukoor.

Aiavaaside ja pottide osas peaks jälgima, et õue jääksid vaid külmakindlad. Kindlasti peab potipõhjas olema auk, et liigne vesi ära voolaks. Veel tasub tähele panna, et pott ei asuks katuseserva all, kust ta liigset vett või lund kaela saab. Lume ja jää liikumine talvel võib olla väga purustava toimega. 

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?