Sisekujundusprogrammid on abiks köögi kavandamisel, kuid on ka teisi võimalusi!

Urve Vilk, 25. september 2018

Kui enne köögimööbli tellimist tahad paigutuse läbi katsetada, võta abiks mõni sisekujundusprogramm, näiteks Roomstyler, KitchenDraw või SketchUp. Aga on ka muid võimalusi.

Läbimõeldult valitud värvid ja materjalid seovad avatud ruumi osad tervikuks. Kööginišš, toolid, kohtvalgustid ja detailid on efektselt mustad. Soojad puitdetailid, nagu laastukorv ja hoiukarbid, harmoneeruvad puidust pindadega.

“Kes soovib oma tulevast kööki visualiseerida, võib seda teha meie kodulehel oleva konfiguraatori abil,” toob Vergo Vesper Noblessa esindusest näite võimalusest saada aimu oma uue köögi väljanägemisest. Tegemist on ingliskeelse veebirakendusega, mis võimaldab firma toodete hulgast leida omale meelepärased materjalid – kas meeldib kivi, puit või hoopis laminaat – ja tunnetada nende koosmõju.
Väga aktiivselt seda võimalust veel ei kasutata, tunnistab Vesper. Lisades, et ega lõplikku köögilahendust sel moel saagi, pigem on tegu eellahendusega. “See mänguline programm annab kätte üldmulje sellest, milline stiil ja materjalid meeldiksid, kuidas näiteks heledad toonid ja tume köögitasapind kokku sobiks,”, täpsustab Vesper. “Saab kätte emotsiooni ja julguse edasi minna.”
Veel täpsema kujutise annab veebipõhine köögiplaneerija, mis lubab kasutada kõiki Noblessa standardvalikus olevaid kappe, võttes arvesse ka teisi ruumielemente (aknad, uksed jne). “Veebipõhine planeerija laseb üsna detailselt mööbli osadest kokku panna, juhul kui klient soovib eeltöö ise ära teha,” julgustab Vesper programmi kasutama.

Klaasplaat laual muudab ebatasase pinna hetkega siledaks ja on kergesti puhastatav. Asuntomessut.com
Kapi käepidemeteks on kinnitatud nahast ribad. Katre Lember

Oma silm on kuningas

Vesperi sõnul on tootjal alati abi, kui klient mõtleb kaasa ja püüab köögis vajaliku mööbli endale sobivalt paigutada. “Meile muidugi meeldib, kui klient panustab oma ideedega,” ütleb ta, “just nii saadakse parim tulemus.” Samas eeldab programm siiski teatud arvutikasutamisoskust – selles tuleb valida moodulid, sisestada mõõdud jms. Kuid selle põhjal kööki ära tellida veel ei saa. “Nii võimekat köögiplaneerijat, et sisestad mõõdud, valid detailid ning paned tellimuse otse ostukorvi, nagu on Ikeal (Ikea Kitchen Planner – toim), ei ole meil ega meie konkurentidel,” lausub Vesper. Pigem aitavad konfiguraatorid kliendil saada ettekujutust talle sobivast disainist ja köögi üldpildist. Näiteks kui sein on kolm meetrit lai, siis kui mitu kappi sinna üldse mahub.
Ehkki internetist võib tellida ka kodus sohval istudes, tasub ikkagi ka salongi külastada, et asjad oma silmaga üle vaadata, rõhutab Vesper ja toob paralleeli autoostu­­ga, kui tahetakse kindlasti proovisõitu teha. Nii peaks asi käima ka mööbli ostul.

Kombinatsioon naturaalsest puidust ja mustaks värvitud puitpindadest. Asuntomessut.com
Läbipaistvad pukktoolid mõjuvad õhuliselt. Asuntomessut.com

Kui aeg on kallis

OÜ Köögiprojektidele kuuluv köögidisain.ee pakub teenusena köögimööbli projekteerimist koos tootjapoolsete hinnapakkumiste ning mööblipaigalduse järelevalvega. Köögi­projektide omaniku Mared Noore sõnul on teenus üsna hästi vastu võetud. “Kuna paljudele võib köögimööbli tellimine üsna keeruline ülesanne olla, aga minu jaoks mitte, siis miks mitte kliente aidata,” ütleb Noor.
Milles pakutav abi täpsemalt seisneb? “Kui tavaliselt tegelevad inimesed ise köögimööbli tellimisega – käivad salongides ja teevad jooniseid, sest arvatakse, et nii tuleb odavam –, siis mina hoian kliendi aega kokku,” ütleb Noor.

Ehkki esialgu võib teenus tunduda kallis, saadakse hiljem aru, et see võimaldab oma ajaga midagi paremat ette võtta, kas siis puhata või tööasjadega tegeleda.
Köögiprojektide eesmärk pole piirduda ühe firma tootevalikuga, vaid anda laiapõhjalisemat nõu, leida koos kliendiga just talle sobiv lahendus. Olukordi on ju erinevaid. “Mõni klient soovib ainult jooniseid. Teine tuleb paneelmaja väikeköögist, kus alustame sellest, et planeerime koos kliendiga uue köögi ära ja tellime ehitaja, kes lõhub ruumi tühjaks, et saaks vedada vajalikud pistikud ja veeotsad. Kui klient ostab korteri uude majja, kus veetorud ja pistikud paigas, tuleb köögi planeerimisel see aluseks võtta, mistõttu mänguruumi on vähem,” kirjeldab Noor protsessi.
“Et teha parim otsus, tasub kliendil olla aus nii oma soovide kui ka võimaluste esitamisel. Just selle info põhjal aitan leida õige tootja,” ütleb planeerija. Teades nii eri tootjate pakutavat kui ka nende hinnaklassi, võtab spetsialist kolm-neli pakkumist. Nende põhjal tekib ka kliendil ülevaade sellest, mille pealt oleks võimalik kokku hoida, ja vastupidi, millele tasub ehk rohkem kulutada. Ka siis, kui kunde eelistab mõnd kindlat detaili, ei pea ta ise hakkama seda kataloogidest otsima, vaid saab kiirelt nõu.
Noore sõnul on inimesed tänu internetile eri lahendustest ja uudsetest võimalustest aina teadlikumad. Aga kui neid küsida ei osata, pakub ta nutikaid lahendusi ise välja. “Näiteks pistikupesatoru – ükskõik, kas mikseri või arvuti kasutamiseks – saab peita töötasapinda, kust see vajadusel välja tõmmata,” toob ta näite kaasaja kööki sobivatest lahendustest.

Uudne maksab rohkem

Nii mõnegi innovatiivse asja hind võib kliendi ka ära ehmatada, lisab Noor. Köögimööbli puhul on kulukamad osad fassaad ehk uksepind ning furnituur. “Kui vahel algul soovitaksegi ainult sahtleid, siis hinnatundlikumal juhul tasub läbi mõelda, kas neid ikka on igale poole vaja. Näiteks hakklihamasinat, mida aastas ehk vaid korra välja võetakse, võib sahtli asemel ka kapis hoida,” toob asjatundja näite.
Köögimööbli puhul on väga oluline praktilisus. “Eelarve ja finantsid määravad, kui palju sa oma raha eest saad,” märgib Vesper. “Sahtlid, nurgasahtlite süsteemid ja muu taoline maksab rohkem.” Siiski eelistab enamik kliente tema sõnul mugavaid sahtleid – osatakse hinnata, et neist saab asjad kergemini kätte, nii et kappe töötasapinna alla enam väga ei taheta. Sestap soovitavad sahtleid ka projekteerijad.
Osa kööke projekteeritakse põrandast laeni, et ruumi maksimaalselt ära kasutada. Kuid eks me kipu olema laisavõitu, ei taha kõrgelt kapi otsast tolmu pühkida. “Aga väikeses kodus võivad kapid anda olulist lisa­ruumi,” lausub Vesper, “kasvõi koristus­ämbri või hooaja asjade hoiustamiseks, mis muidu koridoris seisaks.” Teine põhjus, miks Vesperi sõnul kõrgeid kappe väga ei taheta, on avatud köögid – ja selliseid köögilahendusi on pea 90%. Toa poolt vaadates soovitakse sinna disainilahendust, mis ei tunduks liiga massiivne ja raskepärane. Niisiis eelistatakse seal pigem madalamaid kappe või eksponeeritakse kappide asemel hoopis ilusat õhupuhastit.
Mööbli hinda mõjutab loomulikult ka materjal. “Väiksema eelarve korral graniiti või muud kivi töötasapinnaks ei saa. Lihtsama uksematerjalina pakuvad tootjad melamiini, mille puhul on võimalik mööbli hinda all hoida,” toob Vesper näite.

Köögisaare tööpind on aluskapist laiem, nii et selle ääres saab ka hommikukohvi juua. Asuntomessut.com
Lillevaasi taustaks on valge poolsein, mis varjab tööpinda. Nii on köögipoolel toimetaja söögilauas istujatega kontaktis ja aknast tulev valgus pole piiratud. Asuntomessut.com
Valge ja must jätavad alati graafilise, veidi jaapanliku mulje. Priit Grepp

Maitse järjest tagasihoidlikum

“Eks inimesed ole erinevad, aga eestlane on pigem tagasihoidlik,” sõnab Vesper, “eelistades heledaid ja naturaalseid toone. Eksootilisi materjale kasutatakse harva.”
Valik on Vesperi sõnul aga väga lai: “Kes soovib näiteks unikaalset kapiust, saab valida kas vineerist, kividekooriga, betooni­imitatsiooniga või ka nahast ukse,” loetleb ta võimalusi. Et pildil olla, üritavad kõik tootjad kliendile aina uusi asju pakkuda. Vesperi sõnul eelistatakse jätkuvalt Skandinaavia stiili, samas on viimasel ajal tunda modernse köögi võidukäiku. Kliendile meeldib monoliitne köök, kus pole isegi käepidemeid näha, muust rääkimata, kõik on uste sees või taga peidus.

Ka Noor tunnistab sama. Tema sõnul on sedasorti hullud ideed, mil soovitati isegi siidkangast klaasi all kasutada, jäänud umbes tosina aasta taha. Nüüd ollakse vaoshoitumad.
Kerge ja valgusküllane Skandinaavia stiili hakkab Noore hinnangul samuti mööduma. “Liigume aina enam Soome poole, kus kodude mööbel on samuti väga tagasihoidlik,” ütleb ta. Köögi põhiosas, selles, mida igal aastal välja ei vahetata, tõmbume aina enam tagasi. “Kuna köögimööbli eluiga on pikk, eelistatakse selle puhul tagasihoidlikke, rahulikke toone. Mängitakse pigem detailidega, nagu tapeet, tööpinnatagused plaadid, toolid, kruusid ja kõik muu, mida on lihtsam uuega asendada,” ütleb Noor.
Tema sõnul pole puit enam freesitud, vaid kapil on kas lihtsa puidustruktuuriga spoonuksed või siis tavalised värvitud valged, aga mitte kõrgläikega. Töötasapinnana soovitakse kõige enam presskivi, kas siis musta või beeži. Ent miksitakse ka eri stiile, näiteks kaasaegset lihtsat valget töötasapinda ning robustses stiilis uksi. KK

Kirju otsasein tõmbab pilgu avatud köögilt. Katre Lember
Tumedat kööki näeb väiksel pinnal üsna harva, ometi on see väga šikk. Asuntomessut.com
Elutuppa avatud köögis võib olla maas kergesti puhastatav vaip või siis vaipa imiteerivad keraamilised plaadid. Priit Grepp
Töötasapind ja einelauake. Ka pukktoolidel istujate jalgadele on mõnusalt ruumi. Asuntomessut.com
Lihtsa joonega köögis paistavad erilised detailid paremini silma. Katre Lember
Valge ja puidutoon – väga põhjamaine, kodune ja helge. Asuntomessut.com
Seinatäis kööki ja söögituba koos. Asuntomessut.com
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?