Sügissonaat pastoraadis

Christina Gossmann / Living4media, 25. september 2018

“Miss Marple” ja teisedki Briti telesarjad on andnud Lindale ja Kallele inspiratsiooni vana pastoraadihoone kodustamisel.

Peale ametitööd armastavad Linda ja Kalle kodus rahulikult aega veeta.
Koer Hilding armastab siit õue vaadata. Peegel on ostetud antiigipoest, lauake selle all on tegelikult vana pink.
Mugav lahendus – välisukse ees on plaadid.
Sügisene kompositsioon – ka ruumis leidub samu toone.
Mõlema ruumi tapeedid sobivad imehästi kokku – hea reegel suurte vaheustega kodus. Sujuv üleminek avardab.
Ajalooliselt oli alakorrusel pastori vastuvõturuum.

Raudvärava tagant viib tee mäkke, seal ülal noorpaari kodu ongi. Ümbrusest veidi kõrgem asukoht annab hoonele veelgi suurust juurde. Sissepääsu ees tervitavad külalisi suurtes anumates veripunased sügislilled ja musta värvi esiust kaunistavad dekoratiivsed pärjad. 1935. aastal oli lasknud kirik ehitada selle hoone pastorile, kelle pere kolis siis ülakorrusele. Alumist korrust kasutati ametlike visiitide tarvis. Seda kuni aastani 2012, mil Linda ja Kalle pastoraadi endale ostsid.

Enne seda elas noorpaar kenas korteris ja tegelikult ei mõelnudki kolimisele – seni, kuni nägi kohaliku pastoraadi müügi kuulutust. Ei läinud kaua taipamaks, et nüüd on leitud oma unistuste kodu. “Minevikus olid ruumid olnud palju esinduslikumad ja kenamad,” räägib Kalle. Paljugi sellest kenadusest oli vahepeal kadunud. Viimati kattis seinu kunstmaterjalist kangas, põrandad olid kulunud või pealekleebitud vaipkatte all. Paar otsustas kohendada maja suuremalt jaolt selliseks, nagu see oli esialgu olnud, ja teha väikseid, kuid efektselt mõjuvaid muudatusi.

Pleedid, padjad, pehmed diivanid, küünlad – kõik on valmis õdusaks olemiseks.
Roosakad-lillakad õied ja padjad annavad hallile ruumile erksust.
Klaasuste taga varjul olevad nõud on heledad ega torka silma, toetades söögitoa väärikat ilmet.
Suure laua ümber sööb pere oma lõuna- ja õhtusöögid. Siia kogunevad ka sõbrad ja sugulased.
Korda on tehtud ka söögitoa kalasabamustriga parkett.
Küpsetajast perenaisel on kivist tööpinna juures teine valamu.
Noor pere valis vanasse majja romantilise noodiga valge mööbli.


Falconi punane pliit on köögi süda.

Hommikusööginurk koos teleri ja punutud toolidega. Siin armastavad Linda ja Kalle nädalavahetusel pikalt mõnuleda.
Köök on sopiline, kuid hästi läbi mõeldud, näiteks nõusid pestes saab aknast välja vaadata.

Külluslik nädalalõpu hommikusöök

Et avarust juurde saada, eemaldasid nad nii köögi- kui ka vannitoa ukseseina. Nüüd ehib köögi südant ilus Falconi ahi. Tööpind on kivist ja valamu paigutati akna alla, kus toimetades saab ka aeda vaadata. Paar armastab kokata, seega paigaldati töökõrgusele veel üks ahi.

Köögis on ka hommikusööginurk teleri ja kaunite toolidega, mis ahvatlevad nädalavahetusel külluslikult einestama. Enamasti einetabki pere siin, kuigi kohe kõrval on ka söögituba, mille suure laua taha saavad koguneda sugulased ja sõbrad. Sealne parkett on originaal, kümme kuud kestnud remondi ajal kenasti korda tehtud. Remont võttis rohkelt energiat, ainuüksi liimitud vaipkatet ruutmeetrite kaupa põrandalt üles kiskudes näis kuluvat igavik.
Linda ja Kalle tegid palju ise, abiks tulid ka sõbrad ja sugulased. Samas olid peaaegu igapäevaselt tiimi kaasatud ka professionaalsed ehitajad. Remondi ajal elati korteris, mis tegelikult asub veelgi vanemas, 19. sajandi lõpust pärit majas, ent sealne ­kulunud romantiline stiil oli noored ära tüüdanud. Uues kohas ammutasid nad inspiratsiooni Inglise filmidest-sarjadest, tegid ja ehitasid ning kolisid majja alles siis, kui see oli peaaegu valmis.

Paar ütleb, et neil on sarnane maitse, nii saavad nad tõhusalt koos kujundada.
Briti sarjad on raamatukogutoa ilmselged eeskujud.
Ruuduline pleed nahktugitoolil – klassika.
Kaasaegne voodi ja roheline maalitud ruudustik põrandal ei lase kujundusel liiga magusaks muutuda.
Britilik klassika.
Vanade kappide asemel avar garderoob.
Garderoobikapi siseelemendid on Ikeast.
Põrandaplaatidest moodustub vaibake. Rippvalgustid Chic Antique.
Dušinurka eraldab klaas, see aitab üldilmet avarana hoida.
Romantilise noodiga kaasaegne pesuruum.

Roheline lagi

Allkorrusele, küll mitte esikusse, valis pere tumeda Ralph Laureni tapeedi. Suurtesse tubadesse sobib see hästi ja mõjub hubaselt. Algul oli Linda tumeda tapeedi osas küll skeptiline. “Aga mulle on alati meeldinud Inglise sarjad nagu “Miss Marple” ja ma tahtsin tuua sarnast atmosfääri ka oma koju,” räägib Kalle, kes koos vennaga peab sisustus- ja värvipoodi ning on sisustusteemadega hästi kursis.

Noorpaaril on ühine huvi antiigi ja vanavara vastu, mida on kodus kohe näha. Mõni asi on ajast, mil nad tutvusid, kuid enamik esemeid on just selle kodu jaoks valitud. Kalle töö tõttu käivad nad paar korda aastas suurtel antiigiturgudel. “Saan neilt laatadelt kodu jaoks inspiratsiooni,” räägib Linda. Paljud müüjad mitte ainult ei paku põnevaid asju, vaid loovad ka toredaid väljapanekuid.
Kõige huvitavam Kalle ja Linda kodus on endine vaimuliku kontor, millest nüüd on saanud elegantne raamatukogu. Siingi märkab Inglise mõju. Pere teadis ammu ette, milline see tuba peaks välja nägema. Lagi värviti roheliseks, kuna see värv sobib hästi Kalle vanavanemate lühtriga. Punased tugitoolid pastori laua juures ja klaver, mille annetas lähedane kirik, annavad ruumile lõpliku tooni.
Enne, kui Linda ja Kalle päriselt rahule jäävad, on veel üht-teist teha. Majal on 40 akent, millest seni on suudetud renoveerida 15. Kuigi värvi mahakraapimine on aeganõudev, eelistavad nad vanade akende säilitamist. Tulevikus lisandub veel üks vanni­tuba ja võetakse kasutusele mõned seni tühjalt seisnud ruumid. Sinna tapeetide ja vaipade otsimist ootavad nad juba elevusega. “Nii palju huvitavaid tapeete on valida ja õnneks on meil ka suur maja,” naerab Linda. KK

Külaliste magamistoas on vanade Briti hotellide hõngu.
Sametjad pinnad, lilltapeet, kuldraamiga peegel, kirju lambivari – ja ometi teeb praegu moes olev peats ilme värskeks.
Pere armastab antiigiturgude leide.
Kontrastiks on moodsad toolid.
Koeral on suures õues hea põli.

Ilupärjad pole uksel mitte ainult jõulude ajal.

Ukseesine on alati kaunistatud.

Kes: Linda ja Kalle ehk Linda Magnusson ja Carl-Philip Karlsson
Mis: 1935. aastal ehitatud pastoraadihoone
Kus: Rootsis Smålandis

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?