Moodsa pere vanamoodne kodu

Camilla Isaksson, Living4media, 21. august 2018

See pole ju lihtsalt maja, vaid kodu – nii tundsid Ellinora ja Håkan kohe, kui seda helerohelist maja nägid. Ja see tunne neid ei petnud.

“Aed on laste oaas,” usub Ellinora.
Pere kasvatab nii palju aiavilja, nagu parajasti jaksab.
Sisse astudes on kohe näha, et siin elab tapeedi ja mustrite sõber.
Elutoa suur diivan on Ikea toodang, üks väheseid uusi mööbliesemeid majas. Isegi tapeet selle taga on vintage.
Kaminas annavad nüüd küünlad õdusat valgust.
Vanaaegne meeloluvalgusti tuleb hästi esile, kui ta ümber on õhku.
Moodne diivan loob vanaaegsete detailidega toreda kontrasti.
Kui lapsed lõunaund magavad, teeb Ellinora käsitööd.

Toona elasid nad uues korter­elamus, siit 10 minutit minna, aga unistasid aiaga majast, kus lapsed saaksid vabalt mängida. Kodust, kuhu luua oma paradiis. Siinne aed oli nagu väike oaas teiste sarnaste keskel, rohke roheluse ja õunapuudega. Ja maja sobitus selle juurde nii hästi. “Me armusime selle maja lagedesse, nagisevatesse põrandatesse, põnevatesse nurkadesse ja pragudesse. Nägime kohe, et siin on potentsiaali ja tundsime end nagu kodus. Sellest pidi saama meie lastele kodu, kodu täis armastust.”

Remont juba võtmete saamise päeval

1917. aastal ehitatud maja oli läbi teinud juba mitu remonti. Viimati oli põrandale pandud plastkate ja seinu kattis kahvaturoosa tapeet, kõik see meenutas 1980. aastaid. Köök oli tume ja üldse mitte selline, nagu paar soovis.

Niisiis hakati remondiga pihta juba samal päeval, kui võtmed kätte saadi. Peagi ilmus plasti alt välja kena puupõrand. Seintele valiti kas uus värv või tapeet.
“Håkan sai paljude keerukate töödega ise hakkama, mina värvisin või panin tapeeti,” räägib Ellinora. Suurema osa töödest tegidki Håkan ja Ellinora ise, vaid 70ndaist pärit vannitoa remont telliti proffidelt.
Tumepruun köögimööbel mõjus raskepäraselt, samas oli päris heas korras. Niisiis võeti kätte ja värviti see helesiniseks ning pandi külge uued mustriga käepidemed. Põrand värviti helehalliks. “Tegime loodussõbraliku remondi, eks see nõudis vahel suuremat aja- ja rahakulu. Aga soovisime, et maja saaks oma vanusele vastava sarmi. Kõige tähtsam ongi, et elame majas, mida võime kutsuda koduks ja mis koormab meie planeeti võimalikult vähe. Linaõli on meie sõber!”

Suured aknad ja kõrged laed muudavad tumedapoolse mustrilise tapeediga ruumid ikkagi helgeks.
Põrandalamp on peremehe vanaemalt, laelamp perenaise vanaemalt. Nende romantika sobib hästi Boråstapeteri tapeediga.
Laual on vaasid ja vaagnad õuest toodud andidega.
Vana ahi on söögitoa juveel.
See teiselt ringilt leitud kapike sisaldab rohkelt portselani.

Morrise mustriklassika juhatab edasi heledasse kööki.

Köök oli enne pruunides toonides, nüüd aga valgusküllane ruum. Eri ajastutest pärit sisustus loob kodule iseloomuliku näo.
Köögivaade.

Tapeedisiil on ka köögis.

Lasteköök ja neli kana

Puitpõrandad kriuksuvad kergelt ja on jala all soojad. Enamikku seinu katab tapeet. Rohelised taimed elavdavad peamiselt päranduseks saadud või vanakraamiturult ostetud mööblit. Allkorrusel asuvad köök, elutuba ja avar söögituba, kuhu päevavalgust tuleb mõlemalt poolt. Seinu katavad firma Boråstapeter lillelised tapeedid, vana laua ümber on värvitud toolid.
Ülakorrusel on lastetoad, Ellinora ja Håkani magamistuba ning vannituba. Sealse koridori muudab kirkamaks Marimekko mustriline tapeet.

Eri aegadest pärit mööbel annab kodule iseloomu. “Ainsad uued mööbliesemed majas ongi diivan ja meie voodid. Taaskasutus on mind juba kaua huvitanud ja käin sageli teise ringi turgudel. Kohvilusikaid hakkasin koguma juba enne vanematekodust lahkumist. Ka Håkanile meeldib autentne mööbel ja tapeet, kuid pelargoonid ja portselankujukesed pole talle kuigi sümpaatsed. Nii me sobitume siia väga hästi,” naerab Ellinora.
“Lapsed on meie elu keskpunkt, seetõttu me majja ju kolisimegi. Meie kodu on elamiseks ja miski pole siin üleliia uhke, nii et seda ei tohiks puutuda.” Lapsed tegutsevad nii elutoas kui köögis, ehitavad põrandale raudteed või teevad endale diivanipatjadest pesa. Nad on kaasatud kokkamisse ja pole hullu, kui miski ka maha kukub või ümber läheb või laiali pritsib.
Aias kasvab palju köögivilja, aga eelkõige on siin mõeldud lastele. Suur muruala kutsub jooksma-hüppama ning lastele meeldib mängida ka neile ehitatud õueköögis, kus nad emale-isale kohvi ja mahla müüvad. Küülik Ruffus naudib porgandeid ja muid värskeid suupisteid. Kass Älva luusib murul ning neli kana – Asa, Dagmar, Lina ja Annie Lööf – siblivad ringi.
“Lapsed saavad siin joosta koduloomade keskel ja napsata peenralt porgandit või maasikat,” ütleb Ellinora. “Siin on kõigile ruumi.” KK

Ka laste tubades on värvid nõnda valitud, nagu oleks kogu aeg suvi.
Tütardel on suur ühine mänguala.
Vintage-diivanilauake on lastele mängimiseks kõrguselt paras.
Mängutoa põrand värviti maleruutu. Mööbel ja osa mänguasju on taaskasutuses.
Mänguala põrand on värvitud ruuduliseks.
Efektne Marimekko tapeet.
Kirjatöönurgas on stiilne vintage-mööbel.

Ruti toas on samuti kirju tapeet.
Vanemate voodi peatsis on seinale kinnitatud kangas. Nagu maamajades vanasti vaibakesed.

Teise ringi kauba hulgast pärit retro-öökapike.
Vannituba tegema kutsuti elukutselised meistrid, nii sai see ruum kõige põhjalikuma uuenduskuuri.
Mustriline põrand ja lihtne valge.
Et vannituba liiga argine poleks.
Vahel peavad piigad õues kodukohvikut.
Ruffus saab lastelt sageli värskeid maiuspalasid.
Kanade ja jänese juures käimine on lastele igapäevane tegevus.
Lastele mõeldes see aiaga maja ostetigi.

Kus: Huskvarna, Rootsi
Mis: 1917. aastal ehitatud maja

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?