Skandinaavialik, väikese värviga

Piret Tali, 21. august 2018

Tartu aedlinnas kasvanud Eva otsustas tööle minnes ja vanematekodust välja kolides soetada korteri Tartu kesklinna, kus on samuti rohelus lähedal.

Väljapeetud hallis tonaalsuses on mustad detailid heaks kontrastiks.
Kuna uusarenduses oli köögikoht juba paigas, ei saanud seda ruumi enam magamistoaks kohandada. Eraldatus köögist tuli tekitada väikese riiuliga.
Ruumi on juurde võidetud kahtpidi avanevate voldikkardinatega. Korteris on seinakõrgused prantsuse rõdudega aknad.
Jäisena mõjuv taimedisain toob tuppa saabuva sügise hingust.

Maastikuarhitektiks õppinud Eva aiaks on nüüd Tartu ülikooli botaanikaaed, mis tema aknast paistab ja kus talle meeldib jalutamas käia. Samas elab ta keset linna, kus pole vaja ei oma autot ega taksotki.

Kui varem disainis Eva väikeses disainibüroos valgusteid ja tegi sisekujundust, siis nüüd töötab ta riigi­ametnikuna, kuid sisustamine ja maalimine meeldivad talle endiselt. Nagu ka taimed.
“Kooli ajal sai botaanikaaias loengutel käidud päris tihti, nüüdki astun sealt sageli läbi,” ütleb Eva. Enamik avamaa aedu on seal igapäevaselt jalutajatele avatud nagu park. “Igal hooajal on midagi imetleda.” Vahel on seal aega väikeseks eineks, vahel läheb ja jalutab ta seal koos sõpradega.

Puidune ja soe, ent väljapeetult elegantne stiil läbib tervet korterit. Lisaks jahedamaid halle toone ja puhtaid vorme.
Rohkemate külaliste puhul on istekohtadeks ka tuhmi smaragdi värvi istepadjad.
Ikea punutud kastid sobisid hästi uuskasutusest leitud ja korda tehtud telerikapiga. Samas stiilis on ka magamistoa riiul.
Geomeetrilised valgustid.
Elu linna tuiksoonel võimaldab läbi ajada ilma autota, kõik on siinsamas.

Elegantne hall

Eva elukaaslane Huber ei ela igapäevaselt Eestis, kuid korteri sisustasid nad koos. “Selle korteri puhul on tegu uusarendusega ja alguses tundus hea mõte paigutada praeguse köögi asukohta magamistuba, et tekiks eraldi intiimsem osa,” ütleb Eva “Kahjuks ei saanud olemasolevat planeeringut muuta, sest kommunikatsioonid olid juba paigas.”

Köögi ja voodi vahele paigutas Eva laastukorvidega Ikea riiuli ja baarileti, mis aitavad ruumi tsoonideks jagada. Nüüd ongi ses avatud ruumis korraga nii köök, magamistuba kui elutuba.
“Algusest peale oli selge, et valin Skandinaavia stiili ning toetan seda natuke tuhmiks toonitud värvide ja kontrastselt mustade detailidega,” kirjeldab Eva.
Kodus valitseb soe hall põhitoon, millega kaasnevad roheline ja violetne. Lisaks naturaalsest puidust elegantse vormiga sisustuselemendid, sünkjad mustad aksessuaarid ja metalsed geomeetrilised lambikuplid.
Korteri tänavapoolses küljes on maast laeni aknad ning köögist avaneb sisehoovi poole väike Prantsuse rõdu. Ka tänavapoolne aken on samasuguse rõduga.
Akende ette valis Eva Prantsuse stiilis metalselt hallides toonides voldikkardinad, mida saab avada alt üles ja ülevalt alla ehk siis toas liikudes jääb inimene soovi korral varjatuks, ent valgus pääseb sisse. Põrandast lae poole tõusvad kardinad muudavad ruumi visuaalselt suuremaks ja lasevad loomulikul valgusel sisse pääseda. Ühtlasi on siin hea võimalus elu tuiksoonel elamist tunnetada ning linnaga suhestuda.

Pildi voodi kohale tegi Eva ise, kolm korda maalis üle, enne kui rahule jäi. Värvigamma napsas tumeda taustaga diivanipadjalt.
Nõukogude mööbliklassikasse kuuluv nagi, mille Eva uuskasutuspoest leidis ja korterile sobivaks tuunis.
Vannitoas jätkuvad tuhmid geomeetrilised mustrid, nüüd juba soojades liivakarva toonides.

Kolm korda maalitud

Vaimustav lilla ja roheline toon tekkisid muidu skandinaavialikult puhtavormilisse elamisse ühe H&Mi padja eeskujul, mis on tumeda põhja ja lillade roosidega.
“Tundus hea mõte, et voodi kohal võiks olla maal ja seega mõni värv lisaks,” ütleb Eva. Nii ta soetaski lõuendi ja värvid ning asus maalima. “Tegin seda pilti kolm korda ümber, enne kui rahule jäin.” Nüüd kaunistab tuba violetsete krüsanteemidega maal.
Kui krüsanteemid ja lilla on magamistsooni põhimotiiv, siis elutoa-osas, kus on sohva ja ise tehtud ­põrandapadjad, annab tooni tuhm smaragd­roheline. Ülejäänud toasisustuse moodustavad kummut, ise tehtud diivanilaud ning uus­kasutuspoest leitud ja ise restaureeritud telerialus. Õnneks sobisid samasugused punutud kastid, mis magamistoa riiulil, ka siia teleri­alusesse, on Eva rahul.
“Olen üritanud hoida asjade tasakaalu paigas, et asju liiga palju ei tekiks,” sõnab Eva. Tänu sellele mõjub korter avara ja stiilsena, ilma silma häirivate detailideta.
Esikunagi, sovetiaegse tootedisaini suurepärane esindaja, on samuti soetatud uuskasutusest ning kohandatud korterile sobivaks. “Mõne vahva mööblitüki leiab vahel 20 euroga, siis on natuke nokitsemist ja valmis see ongi,” ütleb Eva.
Stiilne tulemus. Linlik ja elegantne. KK

Kes: Eva ja Huber
Mis: 33 m2 korter Tartu kesklinnas

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?