Tehnika hiilib vannituppa

Urve Kask, 21. august 2018

Tehnikahuviline saab vannituppa valida uusi digilahendusi, alates äpiga juhitavast tualetipotist kuni põrandakütteni, mis jälgib ka ilmateadet ja elektri börsihinda.

Koduse vannitoa saab muuta hubaseks spaaks, kuhu paigaldada massaažimõnude nautimiseks sobilikud vannid või ka taustamuusika. AS NeoQi pakub koju nn energiakookoneid ehk vanne, mis ühendavad endas infrapuna- ja aurusauna, massaaži, aroom- ja kromo­teraapia. Erilisi nõudeid need ei esita, neid on võimalik paigaldada nagu tavalisi vanne. Kookonid aitavad ravida paljusid liikumis- ja südameprobleeme, vähendada lihasevalu ja spasme, vabaneda stressist, väsimusest ja depressioonist, alandada kaalu ja seejuures taastada naha elastsust. “Et mitte pettuda, on vaja läbi mõelda, milliseid protseduure klient soovib, ja selle põhjal valida mudel,” soovitab Vladislava Denissova.

Vannis naudi helivõnkeid

Villeroy & Boch Gustavsbergi Eesti müügi- ja turundusjuhi Aivi Paju sõnul pole massaažilahendused nende klientide hulgas enam nii populaarsed kui kümmekond aastat tagasi, pigem eelistatakse nüüd heli- ja valguslahendusi. Arvatavalt tuleneb see digitehnika arengust üldisemalt. Tänu bluetooth-seadmetele peeglites ja vannides on võimalik vannis kuulata muusikat või huvi pakkuvaid raadiosaateid. “Meie vannidel on ViSound helisüsteem, mida bluetoothi abil saab juhtida vanni all olevatesse kõlaritesse, mis lisaks helile saadavad vannisolijale lõõgastavaid võnkeid. Ja nagu kliendid kinnitavad, on see omapärane kogemus,” kirjeldab Paju.
Siiski, tunnistab ta, ei vali tavaklient peeglit mitte selle järgi, kas see muusikat mängib või mitte. Valguslahendustega peeglite puhul vaadatakse esmalt just valgust, muusika on lisahüve, mis mõnele meeldib ja teisele mitte. “Paljud soovivad vannitoas hoopis vaikust nautida,” teab Paju, kelle sõnul on muusika ehk rohkem noorte teema, kel harjumus olla kogu aeg online.

Villeroy & Boch Gustavsberg

Leedvalgusti asendab küünlaid

Kes soovib romantikat, aga küünaldega mässata ei viitsi, saab valida peeglimudeli või vannitoakapi, mis varustatud hämardusfunktsiooniga leedvalgustitega. Samuti aitavad õdusust luua vanni servas olevad valgus­ribad. Kogu vannitoasisustuse valgustugevust saab loomulikult puldist reguleerida.
Tehnolahendustest olulisem on Paju hinnangul aga disain. “Eks see on mõneti seotud ka meie majandusliku olukorraga. Aina vähem ostetakse midagi lihtsalt ära ja aina rohkem valitakse hoolikalt,” kirjeldab Paju. “Uuritakse algul internetist, siis käiakse konkreetset toodet kohapeal vaatamas ning alles seejärel tehakse valik.”

Villeroy & Boch Gustavsberg

Nutikas WC-pott teab kasutajast kõike

Ehkki enamasti pole WCpoti innovaatilisus veel müügiargumendiks, siis netiavarustes veidi ringi vaadates on võimalik soetada endale arukas WCpott, mille prill-lauad avaneb, sulgub, soojeneb, peseb ja kuivatab ning seda kõike puldist juhtimisel. Iga konkreetse kasutaja jaoks on võimalik luua oma profiil, millega määratakse just temale sobiv istme temperatuur või pealetõmmatava veejoa surve.
Kuna enamik meist mõtleb mugavusele, kuigi ehk mitte nii suurejooneliselt, aga ka säästlikkusele, püüdlevad muidugi tootjadki selle poole, et sanitaartehnika oleks mugav ja kulusid kokku hoidev. Tualeti­pottide säästlikkust on Paju sõnul võimalik reguleerida loputuskastiga. “Standardsete 6- ja 3-liitriste kahesüsteemsete loputuskastide asemel on levinud 4- ja 2-liitrised, mis töötavad juba täitsa edukalt tänu sellele, et suur osa torudest on meil nüüdseks vahetatud kaasaegsete vastu,” räägib ta.

Veepiiraja ei lase liialt kulutada

Ka segistitest rääkides on kokkuhoiuks erinevaid, samas lihtsaid võimalusi. Gustavsbergi segistitel on peal näiteks veehulga ja temperatuuri piirajad, mis ei lase kahva keerata või tõsta rohkem, kui on seadistades paika pandud. Veehulka saab ajutiselt suurendada kahva üle piiraja tõstmisega, ent kahva vabastamisel naaseb segisti tänu vedrule automaatselt optimaalsele režiimile ja kokkuhoid jätkub.
Samamoodi on temperatuuri piirajaga: segisti saab eelseadistada optimaaltemperatuurile, näiteks 40 kraadile, millest kõrgema temperatuuri saamiseks tuleb kahv üle piiraja vasakule keerata. Lisaks annavad kokkuhoidu aeraatorid, mis segavad vee sisse õhku, tänu millele tundub, et vett on rohkem kui tegelikult.

Raha säästev põrandaküte

Kel vannitoas põrandaküte, ent tundub, et sellega kaasnevad suured arved, saab valida endale Eesti iduettevõtte Smart Load Solutions (SLS) intelligentse põrandakütte termostaadi Themo, mis lisaks põrandasooja reguleerimisele arvestab kütmisaja valikul elektri börsihinda. Ettevõtte juhatuse liikme Madis Uuemaa sõnul sobib Themo igasse vannituppa, kus on elektriga põrandaküte, kuna see töötab kõikide sensoritega, nii et pole tarvis isegi sensorit vahetada.
Kuna elektri börsihind on 24 tundi ette teada, oskab termostaat arvutada, millal on õige aeg kütta, võttes arvesse nii ilmaandmeid, kasutaja poolt ette antud soovitud temperatuure kui ka elektri börsihindu. Lisaks arvestab termostaat iga põranda erinevusi ja selle kütmiseks vajalikku intensiivsust. Kuna termostaat võtab arvesse nii ilmaennustust kui börsihinda, peab see olema ühendatud koduse wifi-võrguga.

Kui öösel langetatakse põranda temperatuur 15 kraadini, aga tahetakse, et hommikul, kui kõik ärkavad, oleks see 20 kraadi, saab nutiseadme abil nii ka seadistada – termostaat vaatab ise, millal on mõttekas põrandat kütta.
“Kui kella üheksaks on vaja temperatuuri tõsta 20 kraadini, aga kell kaheksa on elektri börsihind kõrge, siis ta kütab hoopis kell kuus hommikul,” toob Uuemaa näite. Seega ajal, kui elekter on odav, köetakse põrand 21 kraadini ja kuna inertsist püsib see paar tundi kõrgemal temperatuuril, võimaldab see kütmisaega veidi nihutada, vältides kõige kallimat elektrihinda.
Lisaks on termostaadil rõngas, mis muudab värvi vastavalt elektrihinna muutusele. “Pereemad saavad selle järgi vaadata, millal midagi teha. Näiteks kui Themo värvub punaseks, on elekter kõige kallim ja tasub oodata, enne kui pesu pesema panna,” toob Uuemaa näite.
Lisaks funktsionaalsusele on termostaat vannitoas disainielemendiks. “See asendab vannitoas lampi – kui öösel sisse astuda, pole põhjust tuld põlema panna,” kiidab Uuemaa. Tegu on Eesti tootega, mis siin arendatud ja toodetud. Müüakse seda Eestis, Lätis, Leedus ja Soomes.
Tulevikus on turgudena sihikul Põhjamaad. “Just seal pakuvad ilus disain ja keskkonnasõbralikkus suurt huvi,” ütleb Uuemaa. Tegu on kõige keskkonnasõbralikuma turul oleva termostaadiga, mida on tunnustanud ka kesk­konna­­ministeerium.
“Kui see on paaril inimesel kodus kasutusel, pole muutus suur. Aga kui see saaks laialt kasutatavaks, muudaks see suures plaanis kogu tootmise keskkonnasõbralikumaks,” usub Uuemaa. KK

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?