Nägus rullkardin

Krista Nagel, 21. august 2018

Kergesti valmiva ja lihtsalt kasutatava rullkardina valmistamiseks läheb vaja kangast, liistu, aaskruvisid ja nööri.

.

. Krista Nagel

Rullkardinat tõstavad eest ja tagant jooksvad nöörid, mis aitavad allservas olevat liistu tõstes kardina rulli keerata.
Et rullis olles tuleb ka tagumine pool pisut nähtavale, võib soovi ­korral sinna silma­rõõmuks­­ mustriga kanga õmmelda.

Vaja läheb:

- kangast
- kääre
- mõõdulinti, joonlauda
- niiti
- nööpnõelu
- õmblusmasinat
- 2 puidust liistu
- saagi
- aaskruvisid, 5 tk
- nööri
- kruvisid, 2 tk
- akutrelli
- 1 mummu nööri otsa
- nööri kinnitust seinale

Kardina tagakülg
Kardina esikülg

Töö käik

1 Pese kardinakangas läbi, kuivata ja triigi.
2 Võta akna mõõdud ning arvesta kardina kõrgusele juurde u 14 cm ning laiusele 12–14 cm. Loomulikult võid varu arvestada vastavalt vajadusele või maitsele. Sealhulgas olgu ka kardina üla- ja alaserva liistu tunneli õmblemiseks vajalik keeramisvaru ning kummalegi küljele 2,5 cm keeramisvaru.
3 Lõika kangas parajasse mõõtu.

.

4 Kinnita kanga pahupoolel umbes 1 cm laiuselt tagasikeeratud küljed nööpnõeltega või traagelda niidi ja nõelaga. Õmble masinaga küljed kinni.

.

.
5 Mõõda kardina alumisel serval liistutunneli jaoks keeramisvaru, kinnita nööpnõeltega või traagelda keeratud serv ning õmble kinni. Toimi nii ka ülemise servaga.

6 Triigi valmisõmmeldud kardin üle.
7 Mõõda ära vajalik kardina laius ning arvesta selle järgi ­umbes 0,5–1 cm vähem kardinat ülevalt ja alt kandvate liistude pikkuseks. Lõika või sae liistud parajaks.

.
8 Torka liistud kardina otstes olevatesse tunnelitesse.
.

9 Jaga kardina ülemise liistu pikkus kolmeks, kruvi kaks aaskruvi märgitud kohtadele.
.
10 Nüüd kruvi kardina riputamiseks kaks aas- või konkskruvi liistu pealmisele küljele. NB! Jälgi, et kruvi ei satuks aaskruviga päris kohakuti, vaid pisut kõrvale.
11 Kummale poole läheb tõstenöör? Lisa üks aaskruvi liistule kas paremale või vasakule serva, et kardina tõstenöörid kokku tuua.
.

12 Seo ühe tõstenööri ots esmalt ülemise kandva aaskruvi külge.
13 Too tõstenöör kardina tagant alla ja seejärel eest tagasi üles, vii ülemise liistu esiküljel olevast aaskruvist läbi. Toimi samuti ka teise tõstenööriga.
14 Kui kruvisid tõstenööride kokkutoomise kohale aaskruvi paremale, too vasakpoolne tõstenöör läbi parempoolse tõstenööri aasa ja seejärel mõlemad nöörid läbi kokkutoomise aasa.
15 Puuri seinale kardinat kandvate aaskruvidega kohakuti kruviaugud. Kasuta tüübleid ja kruvisid, et kardin üles riputada.
.

16 Tasanda nöörid ja katseta, kui pikka tõstenööri kardin vajab – et ulatuks langetatud kardina puhul nööri haarama ning ülestõstetud kardina puhul nöör liiga pikk ei oleks.
.
17 Seo mumm või nööp nööride otsa.
18 Kinnita akna kõrvale seinale väike nupp või kruvi, kuhu tõstenöör kinni siduda.

NIPP: Alusta tunneliääre õmblemist u 1,5 cm kauguselt suunaga serva poole. Servani õmmelnud, keera kangas õmblusmasina all ringi ja jätka õmblemist mööda traageldust. Teises õmbluse otsas tee samuti õmblemisel tagasipööre. Nõnda saad otstesse tugevama topeltõmbluse. Seo niidiotsad kinni.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?