Kaunid kõrged kukeharjad

Mihkel Saar, www.mihkelsaar.ee, 21. august 2018

Sügisel õitsvaid kukeharju tasub aeda hankida õige mitmel põhjusel: nad on vähenõudlikud, lihtsalt kasvatatavad ja kaunid pikaealised püsililled.

Kukehari ’Matrona’, keskmine värihein ’Limouzi’ ja kastik-stepirohi ’Lemperg’. Mihkel Saar
Kukehari ’Munstead Red’ ja kastik-stepirohi

Kevadel ja suvel õitsvad kukeharjad näitavad oma täit ilu just õitsemise ajal. Enne seda ja pärastpoole on nad peenral kenad, kuid silma just ei hakka. Neid on mitmeid liike, liikidevahelisi hübriide ja sorte. Mõned madalad kukeharjaliigid on kodumaised, seega meil looduses esinevad.
Hoopis teine lugu on kõrgete kukeharjadega. Septembrikuu ajakirjas on paslik just seda gruppi lähemalt tutvustada. Kõrge tähendab nende puhul 30–60 sentimeetrit, ja kukeharjade maailmas on see juba vägagi kõrge. Kõrgete hulgas on samuti mitmeid liike, sh hübriidseid, mis tihti väljendub ka selles, et täpsema liiginime asemel on kirjas ainult kukehari, Sedum.

Kukehari ’Matrona’ Mihkel Saar
Kukeharja ’Goodbud’ õisik lähivaates.


Tuntuim, vanim ja senimaani puukoolide müüginimekirjades püsinud sort kannab nime ’Herbstfreude’. Sellel, meie aedades juba aastakümneid levinud sordil on rohelised lehed ja roosakaspunased õied, kasvukõrgus jääb 40 ja 60 cm vahele. Inglise keele­s on ta tuntud ka nime all ’Autumn Joy’.
1999. aastal esitleti Hollandis Plantariumi messil uut kõrge kukeharja sorti – purpursete lehtede ja valkjate kreemroosade õitega ’Matronat’. Seda sorti taimedest oli ehitatud kõrge lillepüramiid ning vaatepilt oli tõesti võimas. ’Matronast’ sai tõeline hitt ja ta on oma staaripositsiooni suutnud siiani hoida. Kasvukõrgus on tal 40–50 cm.

Seejärel ilmusid mitmed uued purpurse lehega sügisel õitsevad kukeharja sordid, näiteks ’Purple Emperior’ ja ’African Pearl’, kuid nende õisikud jäid väiksemaks ja puhmikud kõhnemaks. Küll aga on end õigustanud ja väga populaarseks osutunud purpurse lehega ’Karl Funkenstein’ (40–50 cm) ja sellest veel kraad tumedama lehestikuga ’Touchdown Teak’ (30–40 cm). Tõsi, õisikud on neilgi väiksemad, kuid puhmikud suured ja tihedad ning istutusalades moodustavad nad silmapaistva värvilaigu.
Rohelise lehestikuga uuematest sortidest võib aeda istutamiseks soovitada sorti ’Goodbud’ – suurte, peaaegu supitaldriku suuruste karmiinroosade, lillaka varjundiga õitega, umbes 40 cm kõrguseks kasvav sort. Temast veidi heledama ja roosakama õie ning pisut väiksema õisikuga on ’Munsted Dark Red’.

Kukehari ’Herbstfreude’
Kukeharjad ’Matrona’ ja ’Herbstfreude’ aianduskeskuse Hansaplant lõunapoolse seina ääres., kus nad juba üle kümne aasta end hästi tunnevad – ilma igasuguse kastmiseta.
Kukehari ’Touchdown Teak’

Kõrgete kukeharjade puhul on suurimaks plussiks see, et nad näevad kogu hooaja vältel aias kenad välja, sest on pidevas muutumises. Kevadel tärkavad nad vara ning sügisel jõuab lumi teinekord enne kohale, kui nad oma õitsemise lõpetavad. Ka alumised lehed ei koltu ning taimehaigusi ja kahjureid esineb neil minimaalselt. Kukeharjad on küll pika­ealised, kuid aeg-ajalt võiks neid siiski ka jagada. Kui seda ei tee, kipuvad puhmikud laiali vajuma.
Kui talv pole liiga niiske, siis on nad ka talvises aias dekoratiivsed ning eelmise aasta pealsed võib alles vahetult enne uue aiahooaja algust maha lõigata. Ka ei vaja nad erilist hooldust, vastupidi – mingit väetamist ette võtma ei pea ning muld peab olema pigem vaene ja kuivapoolne kui rammus ja niiske.
Kukeharjad armastavad väga päikest, varjulises kohas nad hästi hakkama ei saa. Nähtavasti olid nad ka ainsad aialilled, kellele tänavune põud halvasti ei mõjunud. Nad suudavad taluda üsna ekstreemseid olusid, isegi kui maapinna temperatuur tõuseb üle 40 kraadi, ning seejuures ilma kastmata. Oluline on neile meele­pärane lahja kivine pinnas ja küllaldased valgusolud.
Kukeharjad sobivad pea kõikide aiastiilidega, neid saab edukalt kasutada nii minimalistlikus moodsas aiaruumis kui ka suures ja uhkes Inglise stiilis taluaias. Ektreemsusi taluva taimedena suudavad kuke­harjad edukalt talvituda ka aiavaasides ning seetõttu on ka konteinerhaljastuses väga hinnatud püsililled. KK

Kukeharjad võib jagada 3 rühma:
1. madalad ja kevadsuvel õitsejad
2. madalad ja kesksuvel või suve teisel poolel õitsejad
3. kõrged ning suve lõpust kuni hilissügiseni õitsejad

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?