Helmikpöörised potti ja peenrale

Evely Karvak, 31. mai 2018

Värvirõõmsatest helmikpööristest on viimasel kümnendil saanud suisa trenditaimed.

’Boysenberry’
’Huckleberry’

’Forever Purple’

’Shanghai’

Helmikpöörised (Heuchera) on lihtsalt kasvatatavad, peamiselt lehtdekoratiivsed, harvem ka õisdekoratiivsed püsililled. Kui kasvukoht neile meeldib ja liigniiskus talvitumist ei sega, tunnevad nad end aias hästi. Väga pikaealised nad siiski ei ole ja kui kevadine lehtimine hakkab tagasihoidlikuks jääma, tuleks taime kindlasti jagamise teel noorendada.

Üheks helmikpööriste populaarsuse põhjuseks võib pidada usinat aretustööd, mille tulemusena on turule jõudnud suur hulk eri lehetoonidega sorte. Kui veel paarkümmend aastat tagasi oli pea ainsaks punakama lehetooniga sordiks ’Palace Purple’, mida sai lihtsalt ka seemnest paljundada, siis nüüdseks on kunagine staar troonilt tõugatud ja müügilettidel uhkeldavad peamiselt meristeempaljundusega ilmavalgust näinud uued sordid.

Peenrasse ja potti

Helmikpöörised ei vaja hooaja jooksul mingit erilist hooldust ning säilitavad oma kauni värvilise puhmiku kuni sügiskülmadeni välja. Seetõttu kasutatakse neid lisaks peenardele ka palju konteinerhaljastuses ja aiavaasides, kus vaskse ja purpurse lehe­tooniga sordid on head taustataimed nii suvelilledele, püsikutele kui kõrrelistele. Kel oma aialappi pole, peab aga teadma, et väiksemas konteineris või aiavaasis helmikpööris talve vastu ei pea. Seega tuleks järgmiseks hooajaks lihtsalt uued taimed osta, samamoodi nagu hooajalilledega toimitakse.
Helmikpööriseid passib seltsiliseks istutada ka suuremates konteinerites või istutuskastides kasvavatele okaspuudele. Suuremas konteineris on talvitumine kindlam.
Päikselisse kasvukohta võib istutada iga sordi, mille lehevärv varieerub purpurse ja tumelilla värvitooni vahel. Nemad lepivad ka poolvarjuga. Kõik heledama lehetooniga, eriti sooja kollase ja oranži varjundiga sordid tuleks aga päikese käest poolvarju, teine­kord isegi varju istutada. Muidu saavad nende lehed päikesepõletuse.
Muretuks teeb helmikpööriste kasvatamise veel see, et neil pole kahjureid ega ühtegi lehehaigust. Isegi tigu ei soovi nende lehtedega maiustada.

Helmikpöörised konteineraianduses.
’Shanghai’

Lehtdekoratiivsed

Ehkki kõik helmikpöörised õitsevad, pole kõigi sortide õitsemine kuigi rikkalik ning lehestik võib õitsemise ajal kiduraks jääda. Sellistel sortidel võiks lehtdekoratiivsuse huvides õied varakult eemaldada. Uued tulijad lehtdekoratiivsete helmikööriste seas on Berry sordirühma sordid:
’Boysenberry’ – tumepunaste lehtedega
’Gojiberry’ – oranžpunaste lehtedega
’Huckleberry’ – hõbedaste lehtedega
Põnev uus sort on ka ’Lime Marmelade’ oma kollase aktsendiga laimiroheliste lehtedega.

Leht- ja õis-dekoratiivsed

Kuid on ka sorte, mis on nagu kaks ühes – neil on terve hooaja jooksul uhke värviline lehepuhmas ning õied püsivad efektsed ja kaunid mitu kuud jutti.

’Gojiberry’
’Lime Marmelade’
’Fire Alarm’

Aeda võiks tuua:

’Paris’ – hõbedase helgiga roheliste lehtede ja erksate roosakaspunaste õitega
’Shanghai’ – lillakate lehtede ja valgete õitega
’Fire Alarm’ – leekivpunaste lehtede ja valgete õitega sort. Juba selle taime välimusest on näha, et sordinimi on küll õnnestunud – aias oleks nagu tule­tõrjesignaal käivitunud.

Kõik uued sordid on sordikaitse all ning paljundamine vajab litsentsi. Seetõttu on nende istikud keskmisest veidi kallimad, kuid efektne välimus kompenseerib kõrgema hinna.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?