Toimetuse soovitused

Kodukiri, 31. mai 2018

Kodukirja pere annab soovitusi suvisteks tegemisteks ja rännakuteks siin- ja sealpool.

Malle Pajula

Haapsallu promeneerima

Kui suvi juba läbi hakkab saama, tasub sättida end Haapsallu kuursaali kohvitama ja promenaadile promeneerima. Kindlasti astu läbi ka Epp Maria Kokamäe ja Evald Okase kunstigaleriist, Kärme Küüliku restoranist, Dietrichi ja Müüriääre kohvikust. 24.-–26. augustil ehk täiskuu ajal on vanalinnas laat, kultuuri­programm ja vabaõhu­etendus, kus juba üle 30 aasta etendatakse Valge daami lugu.
Piret

Malle Pajula

Sõit kitsarööpmelisel raudteel

Pärnusse kuurorti sõites võiks läbi astuda Lavassaarest, et voolujooneliste rongide ajal kogeda, mis tempoga reisisid meie (vana)vanavanemad. Puidust istmete naginal nöörist punutud pakiriiuliga rongis sõites saab eheda elamuse ja toreda pildi pere suvealbumis­­se. museumrailway.ee
Malle

Priit Grepp

Linnakingaga rappa

Rannametsa-Tolkuse õpperada on koht, milleni ulatuvad kõik Pärnust Ikla poole vurajad. Eks ma tegelikult auto­juhtide värskendusele mõtle­­gi, sest ka 30minutilise ringiga jõuab end rabajärves mahedalt kosutada. Sealjuures on tegu justkui euroraba­ga – saad linnakingaga mööda pikka laudrada rabas ära käia. Siin on väga mitmekesine ja aasta­ringselt läbitav, avarate vaadetega maailm.
Priit

Malle Pajula

Oskar Lutsule külla

Oskar Lutsu majamuuseumi (Tartu, Riia 38) töötuba ja külalistetuba viivad ehedalt tagasi 1930. aastate kodukujundusse. Võimalus külla minna ühe Eesti tüvitekstide looja kodusesse ­atmosfääri.
Malle


Silver Gutmann

Pärnumaa maitsed

2018. aastaks on Eesti toidupiirkonnaks valitud Pärnumaa. Aasta raames on igal nädala­vahetusel kavas mõni vahva toiduga seotud üritus või õpituba, kus Pärnumaale omast ja kohapeal kasvatatud-valmistatud toitu pakutakse. Ettetellimisel on võimalik endale organiseerida ka mõni privaatne õpituba, jalutuskäik, kooskokkamine või ka seene- või marjaretk. Rohkem infot saab aadressilt
www.visitparnu.com/maitsed/parnumaa-maitsed-tahtsundmused-2018
Pille

Malle Pajula

Siirad värvid

Muust Eestist värvi- ja mustri­julgemas Peipsi veeres rännates on alati tunne, et mõeldakse ka mööduja silma rõõmustamisele. Nii nagu siingi pildil – vaas on aknal pitskardinatest väljaspool. Parkige auto ja jalutage läbi mõne küla või Kallaste linna järve­poolsel tänaval. Väravate juurest saab osta kala ja aedvilja soodsamalt kui suure tee äärsetelt pakkujatelt. Sibulad on kuulsad ja kurgid eriti magusad.
Malle

Malle Järvan

Kiika aeda!

Mida aeg edasi, seda rohkem korraldatakse maakondades avatud aedade päevi, mille kohta leiab infot internetist. On ju omasugustega kokku­saamine ning teiste aedade uudis­tamine üks lõpmata tore tegevus. Ka avatud talude päeval on aianduslike sugemetega talusid pea igas maakonnas. Kes kodunt kaugele minna ei raatsi, võiks mõnel õhtul lihtsalt naabruskonnas ringi uidata ja huvi­­ga kohalikku aiakunsti uurida. Nii võib isegi mõne toreda naabriga tuttavaks saada.
Eva

Looduskalender.ee

Loodus koju kätte

Just praegu, kui jagan oma väikest viidet teha tutvust looduskaamera.ee veebilehega, sügab mäger mu ekraanil oma kõhtu. Eile avastasin, et kuldnokkade kuuest munast neli on koorunud. Ja selle, kuidas kosunud merikotkapoeg päev-päevalt paremini kaela kannab. Aga süda on jätnud ka lööke vahele: ega ta ometi pesaäärelt maha ei kuku, sest kohmakas keha alles õpib? See kõik on lihtsalt imeline. Aga ka äärmiselt habras. Linnupojad kasvavad ruttu, aga erinevad kaamerad tublide loodusinimeste eestvedamisel tegutsevad läbi aasta.
Katre

Suure vihmaga sajab korraga palju vett ja tiigid saavad ruttu täis. Vesi voolab torudest alla lausa ojadena. Malle Pajula

Suur antiigilaat

Juba 20. aastat on juuli esimesel laupäeval Seidla mõisa pargis koos Eesti antiigikaupmehed ja nende lõunanaabritest ametikaaslased. Müügil on vana mööblit, tekstiile, lauanõusid. On nii hinnalisi rariteete kui soodsaid leide. Eesti üks suurimaid antiigilaatu avatakse hommikul juba kell 6. Mõisas on alati romantiline kohvik, kus kulunud krohvile vastanduvad kuld ja samet.
Malle

Helen Arak

TIIR ÜMBER KIHNU

Kihnumuaga oo siokõ lugu, et jalgsi sinna juba ei rända. Kui hõljuk ei lähe ja lennuk ei kõlba, siis näe, juba saabub Munalaidu Kihnu Virve, mille pardale mahuvad nii vajalik masinapark kui rahvahulgad. Kohapeal, nii sadamas kui rahvamajas ja kiriku juures on tulijate edasijuhatamiseks välja pandud reisi plaan ehk reesuratas, mis annab teada, mis- või kuspidi saarel tiirutada. Teadagi on Kihnu naa suur mua, et jalad väsivad ää, enne kui tiiru peale teed. Rutem saab rattaga. Hulkade vedamiseks on äksid veoautod, kuhu redeliga peale ronitakse ja kimatakse nii, et tuul kõrvu liigutab. Modern semale rahvale on leiutatud mingid õhulised katuse ja istmetega sõiduplatvormid. Paarile mugavale sõiduautole on turisti silmarõõmuks rahvariidetriibud ustele maalitud. Legendaarseid külgkorvikaid kohtab samuti, aga pigem on õuedes uuemad pillid, kala kast ees, kõrval või taga. Tagaõuedes huugavad suitsuahjud ja ilusal päeval saab rändaja seal endalegi räime taldrikule. Või hoopis mudila, selle meile sattunud ahne võõrliigi, mis aga suus päris magus maitseb. (Uibu talus mudilat fileerinud naisterahvas pidi kogu aeg inimestele seletama, mis kala see on, mil nii suur pea otsas, aga vähe liha luudel.) Teisal jälle on neidised lahked pakkuma muid koduseid tooteid. Kui eriti veab, siis mõnes õues mängitakse mõni päev pilli! Ümberringi kivid ja kajakakisa, puu otsas hahkade ehk meripartide pesakastid, keldriukse kõrval ilus lill, ühe talu seinale on maalitud majakas… Ning päikselisel kevadel ulatus Pärdi-Jaagu kollaste ülaste põld mereni välja ning meri ise säbrutas päikses ja tuules kui Eesti lipp. Selline elamus tekkis maikuisel räimerallil.
Helen

.

Lusti Koidula Muuseumis

Kes teab, kus on Eestis Koidula ­majamuuseum? Muidugi Pärnus Jannseni tänavas, mille hoovis selgi suvel etendatakse üsna hinge­matvalt naerma ajavat “Säärast mulki ehk sada vakka tangusoola”. Koolituba, kus Lydia isa kõrval lehte tegi ja lapsi õpetas, on siinsamas.
Naisi etendavad mehed ja võimsad rollid on Ago Andersonil Maie ning Indrek Taalmaal tema emana. Lavastaja Kaili Viidas.
NB! Loe ka Koidula kaht verivärsket elulugu Malle Salu­­­­­­­perelt ja Madli Puhvelilt.
Piret

Malle Pajula

SUVERÕÕMUD PEIPSI ÄÄRES

Peipsi järve põhjarannik on lummavate liivarandadega imehea puhkusekoht. Rahvarikastest randadest ida poole jäävad paigad, kus saab rannamõnusid üsna privaatselt nautida. Hea hinnaga on võimalik rentida nostalgiline suvila, kust randa vaid viis minutit kõndida. Randa tasub minna ka pärast päikeseloojangut, sest näiteks täiskuu tõus Peipsi idaranniku tagant on vaatamist väärt vaatepilt. Ja muidugi värskelt suitsutatud kalast saab korralikult isu täis süüa.
Pille

Eva Luigas

Sisustus- ja aiandusideid lahe tagant

Iga-aastane Soome elamumess ehk Asuntomessut toimub sel aastal 6. juulist 5. augustini Poris. Kuu aega kestval messil nähtud sisustus- ja aiandus­trendidest teeb Kodukiri alati ka kokkuvõtte, kuid kuna kõik vahvad ideed ajakirja ei mahu, siis oma silm on kuningas!
Eva

Wikipedia

Ruhnu puukirik ja Eiffeli tuletorn

Kui Kihnu läbi käidud, tasub Pärnust astuda laevale Runö ja võtta ette matk Ruhnu. Esiteks on seal kaunis loodus ja laulvad liivad (näiteks Limo rannas) ning palju looduskaitsealuseid taimi. Teiseks vanim puidust pühakoda 1644. aastast ja Gustave Eiffeli kavandatud tuletorn 1877. aastast. Loe ka Gailiti “Karget merd” või Jakob Steffensoni Ruhnu lugusid.
Piret

Eva Luigas

Enköpingi aiad ja pargid

Pisike Rootsi linn Enköping on justkui aiainimese paradiis. Linnas on 17 suuremat ja väiksemat kaunist aeda ja parki, kuulsaim neist tuntud hollandi aiadisaineri Piet Oudolfi kujundatud Drömparken. Kõik pargid on avalikud, paljude rohealade juures on ka tasuta haljastusplaanid, kus saab näha, millised taimed kus kasvavad.
Eva

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?