Aiamööbel vajaduse järgi

Urve Kask, 31. mai 2018

Aiamööbel peaks olema aia ja majaga samas stiilis ning kestma rohkem kui paar hooaega.

Aiamööbel on mõnes mõttes ka luksuskaup. Freepik.com

Aeda mööblit valides ei maksa võtta esimest allahindlusel silma jäänud odavat toodet, vaid enne natuke mõelda. Vastasel juhul tuleb igal aastal mõne katki läinud mööblitüki asemele uus muretseda, mis tähendab, et lõpuks leiab aiast igas stiilis ja vanuses toole ning laudu, mis kokku ei sobi.

Aiakujundaja Mailis Laanemäe nendib, kevadel tehakse rohkelt meeleoluoste ja erandiks pole siin ka aiamööbel. “Poes lastakse end emotsioonidest kannustada – minnakse ehituspoest suure hurraaga fassaadivärvi või muruniidukit ostma, aga ühtlasi leitakse allahinnatud asjade sektsioonist mööbel, mis möödaminnes kaasa võetakse,” kirjeldab ta sagedast olukorda. Nii jõuabki koju suvaline mööbel, mille puhul pole arvesse võetud ei kvaliteeti ega oma kodu ja aia vajadusi.
Ent kevad ongi eufooriline aeg, mil inimesed käituvad ettearvamatult, sama toimub ka lillede ostul – poes käies valitakse taimed, mis tähelepanu tõmbavad ja ilusad tunduvad, mõtlemata sellele, millised lilled tegelikult aia tingimustega sobiksid. “Nii nagu enne taimede ostu võiks peenra ära planeerida, mida ja kuhu, võiks ka enne mööbli ostu valiku läbi mõelda,” soovitab Laanemäe, vältimaks allahindluste ahvatlusi.

Puidust õuemööbli peab igal kevadel sobiva vahendiga üle töötlema. Living4media

Mööbel toetab aia stiili

Laanemäe soovitab mööbli valikul lähtuda aia stiilist. Kas mööblit on vaja rahustava meeleoluga aeda, kus eelistatakse tasakaalus toone või, vastupidi, soovitakse mööbli näol ergutavaid värve aeda juurde tuua. Värvierksust saab tekitada ka lihtsalt patjadega. “On olemas aiad, mis on värvilised ja efektsed ning mida on väga kena vaadata. On olemas rahu ja vaikuse aiad, kus omanikud soovivad hoopis mediteerimisega tegeleda,” toob ta näiteid.

Mööblitootja OÜ Kapa Puit tegevdirektori Arno Kirsimäe sõnul valib Eesti klient hinna järgi. Mis on ka mõistetav, kuna aiamööbel on mõnes mõttes ju luksuskaup. Tema sõnul on otse tootjalt ostes mööbel märksa soodsam kui poes. Kapa Puit pakub kohalikule turule naturaalset toodet, mis muudab selle hinna veelgi soodsamaks. “Inimene saab ise vastavalt oma soovidele selle kas lakkida, peitsida või värvida,” ütleb ta. Lisaks hinnavõidule tähendab see võimalust valida just selline viimistlus, nagu ostjale meeldib. “Inimeste maitsed on erinevad – kellel on rõdu pruun, kellel hall, kellel punakas. Vastavalt sellele soovitakse sageli valida ka mööbli tooni.”
Kel aga raha rohkem, see Kirsimäe hinnangul kohalikku toodangut soetama ei kipu. “Tuuakse tamme või eelistatakse Aafrika puitu, näiteks pööki.” Samas ei ole aiamööbli valik nende e-poes väga lai – kuna mööblit toodetakse peamiselt projektipõhiselt, pannakse veebis müüki see, mis suurtest projektidest üle jääb. Aiamööblit toodetaksegi jääkidest. “Rootsi minev aiamööbel on kõik peitsitud, lakitud või värvitud – sealne ostja valib täielikult valmis toote,” võrdleb Kirsimägi turgude erinevusi.

Enne ostu tasub läbi mõelda, kuhu mööbel pannakse ja mis sinna sobib. Living4media

Kui kaua puidust aiamööbel vastu peab?

“Kümmekond aastat ikka,” usub Kirsimägi. “Puit on puit – see on vastupidav materjal.” Samas ei tohiks eirata mööbli kasutamisreegleid – sellel ei tohi hüpata ja see pole mõeldud inimesele, kelle kaal ületab kasutamiseks lubatud raskuse. Muidu­­gi peab mööblit igal kevadel mõne sobiva vahendiga töötlema. Ning talveks ei maksa seda lume kätte jätta.
Kirsimäe sõnul ei kannata plastik puiduga võrreldes võrdlust välja. “Plastikut mõjutab ka see, kui mööbel seisab talvel kuuri all,” hoiatab ta. Aset leidnud muutused kliimaoludes meil plastmööblile kasuks ei tule. “Kui vanasti tuli sügise järel talv ja madal ühtlane temperatuur kestis kevadeni, siis nüüd on ilmastik muutunud,” ütleb ta. Ja plast temperatuurikõikumisi ei kannata. “Kui paned mööbli talveks kuuri alla, siis ikkagi läheb see külmaga ja temperatuuri muutudes hapraks,” hoiatab Kirsimägi. Hiljem võib plastist tool istumise all niimoodki katki minna, et murtakse lausa käeluu või jalg. Rääkimata sellest, et plasti värv ajaga muutub.
OÜ Vip-Mööbel juhatuse liikme Kalle Kauba sõnul kestab kõige kauem ilus männipuidust oksavaba mööbel, mida ka palju ostetakse. Ent peamiselt müüb Vip-Mööbel seda eelkõige Soomes. Eesti kliendi jaoks kipub selle hind kalliks jääma, lisaks on meie turg üsna ahtake.
Kauba hinnangul peab puidust mööbel vastu vähemalt viis-kuus aastat. Seda ka juhul, kui ta pole mitte katuse all, vaid tuule ja vihma meelevallas. “Õliga töödeldud mööbel ei kesta väljas nii pikalt kui värvitud mööbel,” tunnistab Kaup. Värvi all seisab puit kauem ilus.
Palju oleneb ka kasutamisest. “Kes aiamööblit linna ostavad, neil on reeglina katusealusega terrass, aga maal pannakse selline mööbel sageli lihtsalt hoovi maa­pinnale. Mitte et nii ei võiks teha, küll aga peaks kindlasti mööblit hooldama, siis on see ilusam ja peab pikemalt vastu. Õlitatud mööbli peaks igal kevadel taas üle õlitama. KK

Pane tähele!

Kvaliteet. Aiamööbli materjal on väga oluline. Pole mõtet soetada mööblit, mis juba aasta-paariga lagunema hakkab. Vältida tasub plastist masstoodangut, mis võib olla odav, kuid ei pruugi vastu pidada.
Kasutusmugavus. Metallist mööbel ei pruugi olla kõige parem valik, sest metall muutub palava päikese käes väga kuumaks.
Kasutuskoht. Kui mööbel paigutada aeda, tuleks valida ilmastikukindlam materjal. Kui mööbel pannakse katusega terrassile, ei pea materjal olema nii ilmastikukindel.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?