Millest ehitada terrass?

Oliver Prokopovits, K-rauta üldehituse ja puidu tootejuht, 31. mai 2018

Terrassi ehitamine on võrdlemisi lihtne ja soodne, kuid küsimusi võib tekitada materjalide paljusus – mida võtta, mida jätta?

Suur terrass. Eva Luigas

Ehituspoodides on mitmekesine valik puitu ja ka teisi terrassimaterjale, mis erinevad nii vastupidavuse, välimuse kui hinna poolest.

Immutatud okaspuu

Eestis kasutatakse kõige sagedamini terrassi ehitamiseks männi- ja kuusepuitu, mis on ühtlasi ka soodsaim valik. Väliterrassi ehitusel kasutatav puitmaterjal peab olema muudetud ilmastikukindlaks – immutatud või kuumtöödeldud ning rihveldatud ehk soonilise pinnaga. Harilik töötlemata laud mädaneb välitingimustes mõne aastaga ning selle sile tekstuur muutub vihmaga eluohtlikult libedaks.
Immutatud puit on töödeldud vaakumkambris, kus loodusliku koostisega immu­tusvedelik imendub sügavale puidu kiudu­­de vahele. Immutatud puitmaterjali tunneb ära roheka värvitooni järgi, aga see toon ei jää püsima, vaid tuhmub aastatega. Immutatud puidu eluiga aitab pikendada ja selle välimust säilitada iga-aastane lina- või tõrvaõliga töötlemine. Ehitamise käigus ei tohi unustada, et ilmastikukindlaks tuleb töödelda ka laudade saetud otsad.

Terrassile ehitatud mullivann. Eva Luigas

Lehis ja teised tugevad puiduliigid

Põhjamaades kasutatakse ehituseks sageli lehist, Eestis on lehisest terrasse harvem näha. Lehise puit on tänu suurele vaigu­sisaldusele juba looduslikult väga vastu­pidav, aga hind on okaspuust tunduvalt kõrgem. Lehisel on ka ilus punakas värvus, mis muutub aja jooksul halliks. Lehis ei vaja küll keemilist eeltöötlust, aga kui aja jooksul tuhm­halliks minev toon pole päris meele­pärane, võib soetada eelnevalt kuumõlitatud terrassilauad. Klassikalisel moel on kodus lehist keeruline õlitada, sest suure vaigusisalduse tõttu ei ima ta õli endasse nii hästi kui teised puiduliigid.


Tehismaterjalid

Eestlane on üldiselt naturaalse usku, aga mugavuse ja ajasäästu tõttu muutuvad iga aastaga üha populaarsemaks ka erinevad tehis- ja pooltehismaterjalid. Näiteks puidu ja plastiku segust komposiitmaterjalist terrass näeb välja hämmastavalt puidusarnane ja süvenemata ei pruugi vahet märgatagi.
Plastist või osaliselt plastist materjal ei vaja pärast paigaldamist enam töötlust ega kaitsehooldust, materjal on ilmastikukindel ja lihtsalt töödeldav ning hiljem kergesti puhastatav. Sellist terrassi on kerge pesta, sest materjal ei ima vett, samuti ei teki sellele kunagi hallitust ja miski ei hakka mädanema. Ehitamisel annab seda töödelda nagu puitu, st materjal on samamoodi lõigatav, kruvitav ja puuritav.

Kuumtöödeldud okaspuu

Kuumtöödeldud terrassilauad tulevad spetsiaalsest paarisajakraadise kuumusega termoahjust, mis sulgeb puidu poorid ning teeb sellega materjali vastupidavaks. Sel moel töödeldud puidu toon on enamasti šokolaadipruun või meekarva. Võrreldes immutatud puiduga peab kuumtöödeldud puit kordades kauem vastu, aga see väljendub ka terrassilaudade krõbedamas hinna.

Terrass moodustab kui "saare" maja ette, ja põrandapinda on kohe oluliselt rohkem. Priit Grepp

Immutatud okaspuu plussid ja miinused:

+ soodne hind
+ hea kättesaadavus
- nõuab regulaarset hooldust
- lühem eluiga kui enamiku teiste valikute puhul

Lehise plussid ja miinused:

+ looduslik vastupidavus ja pikk eluiga
+ ilus välimus – algul punakas, hiljem hõbehall
+ ei vaja keemilist eritöötlust
- okaspuidust kõrgem hind

Tehis- ja pooltehismaterjali plussid ja miinused:

+ vastupidavus, ilmastikukindlus
+ lihtne hooldus (ei vaja immutamist ega värvimist), ajasääst
+ enamasti taaskasutusmaterjalist, väiksem ökoloogiline jalajälg
+ pikem eeldatav eluiga kui okaspuu puhul
- pole läbinisti naturaalne
- kõrgem hind

Kuumtöödeldud okaspuu plussid ja miinused:

+ hea vastupidavus ja ilmastikukindlus
+ hea kättesaadavus
- immutatud puidust pea kaks korda kõrgem hind

NÕUANNE

Terrassi ehitamisel tuleb arvestada, et lisaks terrassilauale peavad meie ilmastiku­s vastu pidama ka kõik teised materjalid: tugi­postid, prussidest tugiraamistik, vahetalad ning kinnitusvahendid.
Ehitamisel jälgi, et naturaalne puit kusagil vastu maapinda ei puutuks ja igalt poolt õhk läbi käiks, sest vastasel juhul pole ühegi töötlusega puit mädanemise eest kaitstud. Mõistlik on kasutada spetsiaalseid terrassikruvisid, mis peavad niiskusele vastu ega hakka roostetama.
Kruvide valikul tuleb lähtuda ka põhimõttest – mida tugevam ja “mängivam” on materjal, seda vastupidavamad kinnitusvahendid tuleb valida.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?