Narva

Malle Pajula, 25. jaanuar 2017

Narvas tunnetab linna läbiva riigipiiri ööpäevaringset energiat, linnuse muuseumis selle kunagise barokkpärli hävinud ilu ning ringi jalutades sõjajärgse arhitektuuriga tänavate selgeid jooni. Ja kus veel saab tudengikohvikus silmu!

Linnusehoov on talviselt vaikne, siit saab kõrgelt kaldalt üle jõe naaberriiki vaadelda. Ka telefon saadab Narvas jalutajale mitu korda sõnumi, et olete jõudnud Venemaa operaatori võrku.
“Rootsi lõvi” ehk koopia viimases sõjas hävinud mälestusmärgist, mis püsitatud Karl XII ja Peeter I vägede vahel peetud lahingus langenuile.
Tartu Ülikooli kolledži hoone on kaasaegse Narva maamärk ja üks taasiseseisvunud Eesti arhitektuuri­pärle. Värske hoone on kaunilt seotud linna looga.
Kontrast: kolledži külgsein ja vana raehoone. Taamal Narvale tüüpiline korrusmaja.
Kolledži fuajees võtab tulijat vastu muhe trepistik, kus kott-toolides jalga puhata. Samas asuvas hea menüüga kohvikus Muna on mugav einestada.
Sõjas hävinud hoonete detaile ja vanu fotosid vaadates hakkab lausa valus – sõjaeelset Narvat peeti Läänemere baroki iluduseks.
Ka Narvas on suurte ostukeskuste tulekuga suletud mitmeid korrusmajades asunud väikepoode. Vahva oli veel leida tänavaäärset poekest, kus müüakse vaid kelli, või kauplusenime “Galanterii”. Ja toidupoodi, kus eraldi müüjatega piimatoodete, saia-leiva ja lihakraami letid. Fotol tüüpiline kortermaja allkorruse kauplus “Progress” (hea vahvlitortide valik!).
Raudteejaama külluslikult fassaadilt leiab ka kolm püssimeest.
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?