Kuidas kasvatada sellerit?

Tiina Paasik, 25. jaanuar 2017

Aedseller (Apium graveolens L.) on juba vanast ajast tuntud aromaatne köögivili. Kuna tema kasvuaeg on pikk, peab sellerikasvatusega algust tegema juba kevadtalvel.

Aedseller kuulub sarikaliste (Apiaceae) sugukonda, on kaheaastane külmakindel rohttaim. Kultuurina kasvatatakse tema kolme teisendit:
• juurseller (Apium graveolens var. rapaceum),
• varsseller (Apium graveolens var. dulce),
• lehtseller (Apium graveolens var. secalinum).

Kõige rohkem kasvatatakse juursellerit, vähem vars- ja lehtsellerit. Toiduks saab kasutada nii juurvilja, varsi kui ka lehti, neis kõigis on rohkesti mineraalaineid ja vitamiine.

Selleritaimed kasvatuskassetis. Tiina Paasik

Taimede ettekasvatamine

Selleri edukaks kasvatamiseks on vaja täita üsna mitut tingimust:
• Sellerikasvatus ei õnnestu ilma kasvuhooneta, sest istikute kasvuaeg enne avamaale istutamist on pikk, vähemalt 60–80 päeva.
• Seemned külvatakse veebruari lõpus – märtsi alguses.
• Selleri seemned on valgusidanejad, st külvatud seemneid ei kaeta! Seemned külvatakse kassetti üksikult ja peale külvi kastetakse üle peene veejoaga. Vesi kinnitab niiviisi seemned kasvusubstraadile.
• Selleriseemned tuleb ükshaaval külvata külvikassettidesse, sest hilisem paljasjuursete taimede juurdumine pärast istutamist on aeglane ja taimed võivad istutamisel viga saada.
• Külve on vaja pidevalt kasta eelsoojendatud veega (üle 20 ºC).
• Kodustes tingimustes aknalaual kasvatades on hea kasutada taimelampe, et anda väikestele taimedele lisavalgust.
• Kasulik on kasutada puhitud seemneid, sest eelnevalt töödeldud seemned idanevad kiiremini ja ühtlasemalt. Puhitud seemned on eredat värvi ja pakendil on alati vastav märge.

Selleritaimede istutamine. Tiit Koha

Istutamine kasvukohale

Kasvukohale istutataval taimel peaks olema 4–5 (kuni 8) pärislehte ning väljaarenenud kompaktne juurestik. Taimed istutatakse kasvualale mai keskel või väheke hiljem, siis kui muld on soojenenud ja öökülmade oht möödumas.
Vältida tuleb liiga varajast kasvukohale istutamist, sest siis võivad taimed ennakõiduda. Istutada võib peenrale, vaoharjale, anumatesse, rõdukasti. Tuleb jälgida, et taimed ei satuks liiga sügavale, istutamisel peavad need jääma samale sügavusele, kui olid kassetis või potis. Ebaõige istutuse järel jääb juurvili väikeseks ja tekib palju kõrvaljuuri. Soovitav taimede reavahe on 50–60 cm ning taimede vahe reas 25–30 cm. Pärast istutamist tuleb taimi hoolsalt kasta.

Lehtseller ’Pikant’ peenral. Tiit Koha

Nõuded kasvukohale

Seller kasvab kõige paremini vilus või poolvarjulises kasvukohas viljakal mullal. Eelistatumad on raskemad, sügavapõhjalised huumus- ja toitainerikkad parasniisked mullad. Kergemad mullad ei sobi. Mulla sobiv pH on 6,5–6,6.
Seller ei talu mulla värsket lupjamist, lubiväetist võib anda eelviljale. On tundlik booripuudusele, mis kutsub juurviljas esile südamemädaniku – tekivad pruunid plekid.
Selleril on kogu kasvuaja jooksul suur taimetoitainete vajadus. Kevadel võiks anda kasvualale orgaanilist väetist (kanakaka koos mereadruga) põhiväetiseks või kompleksväetist, milles on kindlasti boori.
Selleri eelviljadeks ei sobi sarikalised, kuid head eelviljad on kaunviljad. Väikeaias on soovitav kasutada mullaparanduseks kevadel rukkikülvi. Sügisel kaevatakse kasvuala sügavalt läbi, nii et kevadel on umbrohuvaba kobe muld selleri istutamiseks valmis. Soovitav on kasutada aiaärides müügil olevaid mullaparandajaid, näiteks hea tulemuse annab vermikompost või taimeramm (kasutamisõpetus on pakendil). Eriti on soovitatav kasutada mullaparandajaid väikeaias, kus viljavaheldust pole võimalik täpselt jälgida.

Juurselleri külgjuurte läbilõikamine augustikuus. Priit Grepp

Kasvuaegsed hooldustööd

Hoolduses on oluline reavahede kobestamine, umbrohutõrje ja pealtväetamine. Tähtis on ka juurselleri külgjuurte läbilõikamine terava noa või labidaga augusti keskel, nii kasvavad suuremad juurviljad. Varsselleri taimevarsi tuleb varjutada, kui sort seda vajab. Kastmisveele on soovitatav lisada köögivilja vedelväetist. Esimest korda väetatakse pärast taimede juurdumist, teist korda juuli keskel. Tahket kompleksväetist külvatakse taimeridadele, see tuleb kobestada mulda. Üsna tulemuslik on selleri lehe kaudu väetamine, selleks sobivad mahekasvatajatele mõeldud mikroelementide segud. Lehe kaudu väetamine hoiab taimed terved ja saak tuleb kvaliteetne.

Saagikoristus

Seller koristatakse enne püsivate külmade saabumist, saagi valmimisest annab märku alumiste lehtede kolletumine ja mahavajumine. Värskeid lehti võib kasutada kogu kasvuajal. Seller soovitatakse välja kaevata aiahargiga, et taimi mitte vigastada. Külgmised juured võib lõigata tagasi, nii et alles jääks 5–7 cm.

Sordid

Juurseller ’Giant Prague’ – hiline sort. Heade maitseomadustega, säilib keldris liiva sisse pakitult hästi.
Varsseller ’Pascal’ – vitamiinirikas, mahlane, kasvuaeg 110 päeva. Toiduks kasutatakse varsi koos lehtedega.
Lehtseller ’Pikant’ – pikantse maitsega lehed tugevalt lõhestunud, servad kergelt gofreeritud. Kasvab ka potis.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?