Pidevas muutumises kodu

Mariana Schroeder, Living4media, 25. jaanuar 2017

Rohkelt värvi, mustreid, rõõmsaid tapeete ja ilusaid teise ringi mööblileide. See on perekond Rubomi retsept täiusliku kodu loomiseks.

Tapeet on selles kodus vaid üksikutel seintel. See-eest alati iseloomukas. - Tulbid toovad tuppa kevadist kergust… - …nagu ka linnuteema. Cecilia Möller
Lauake diivani kõrval on kõik kolimised perega kaasa teinud. - Valge annab õhurikka ilme. Muide, raamatud riiulis on värvi järgi sätitud. - Lastele meeldib elutoas mängida. - Puidust küünlajalad – ruume ühtlustav detail.

Tõsi küll, nende maja sisekujundus on pidevas muutumises, värvitakse seinu üle ja lisatakse detaile. Tobiase ja Lotta kodus ei tule loovale elustiilile lõppu. On ju pereemal illustraatori taust ja lisaks erilise kodu sisustamisele sai vahepeal sellest hobist talle ka töine elatusallikas. Juba teismelisena valmistas Lotta ajupuust esemeid ja müüs neid mööblipoodidele. “Asi läks aga konkreetseks, kui olin lapsega kodus. Nüüd on tütar neljane ja mul on vahepeal olnud oma e-pood,” räägib Lotta.
Tervel perel on kunstisoont. Kui Lotta disainib tooteid ja maalib, siis Tobias loob eriefekte filmi- ja teleilmas. “Võime söögilauas zombidest rääkida, see on meil üsna loomulik,” naerab Lotta. Ta on mehega koos kujundanud ka e-poe tarvis plakateid. Kuigi poel oli mõju ka nende kodu sisustamisele, on see praeguseks suletud, sest perenaine keskendub hetkel muule, näiteks oma tõupuhaste koerte näitamisele.

Meeleoluta pole ka uste ümbrus. - Vaipkate muudab trepi libisemiskindlaks. - Esik on lihtsalt must-valge. Triibuvaip mõjub ruumi pikendavalt. - Lotta vahetab tihti detaile. - Suur kell lisab suurejoonelisust. - Põnev esik: nummerdatud sahtlid ja teatetahvel.
Lotta haarab uljalt pintsli, kui sein tüütuks muutub – nii sai helehall taust peale tumehalli raagus puu. - Lootust on, ehk pudeneb midagi maitsvat? - Iga nelk ise vaasis.

Erk eklektika

Maja ei vajanud ostes suurt ümbertegemist, aga oli kaugel erksast eklektilisest kodust, mida pere soovis. “Kui siia kolisime, olid seinad kas pruunid, roosad või tumerohelised. Esmalt värvisimegi kõik seinad valgeks, seejärel lisasime olulisematesse kohtadesse natuke tapeeti.”
Lotta leiab inspiratsiooni sisustusajakirjadest ja -blogidest. Viimaseid vaadeldes võib ta ekraani ees istuda tunde. “See on suur avastamata maailm, inimesed on oma kodu kujundamisel nii-nii head!”

“Oma” on ka võtmesõna pere kodu iseloomustamiseks. Elutoa olulisimat seina katab must-valge tapeet. “Jahitrofeeks” on Lotta disainitud okstest sarvedega pea. Rula seinal kuulub Tobiasele, kes noorena rulasõidust innustus. “Talle meeldib asju koguda, mulle neid aga minema visata. Tobiasel oli garaažis palju rulasid ja mina teatasin, et on aeg neist loobuda. Ühel päeval vaatasin aga teise pilguga – värvid on ilusad. Nüüd ripub üks seinal nagu kunstiteos. Hea, et ta mind kuulda ei võtnud,” leiab Lotta.

Lipukesed, rohkelt roosat, täpimuster, tähekesed seinal. Valge tõmbab hoo maha. - Mänguline voodi ja ema meisterdatud Seene-Miku iste. - Riidest loomaaed. - Tähtede peal elab öökull. - Tore raamistik pildirühmale. Koos on nii perefotod, dekoratiivpildid kui ka autonumber.
Kokku on sobitatud erinevad detailid. Ühtset rütmi lõhub lilleline padi. - Jalakesed ja papud. - Tobias tegeleb filmi- ja telemaastikul eriefektidega. - Kui palju sisustuskraami on saadud siit-sealt, siis valgustitele pandi valimisel ekstra rõhku.

Kokkusobitamise ekspert

Elutoa vaip ja mustad nahkdiivanid on Ikeast, lauake aga üks teise ringi aardeid. “Ostsime selle, kui üheteist aasta eest kohtusime,” meenutab Lotta, “see on kaasa teinud kõik meie kolimised.”
Lotta on vintage-esemete, disainitud valgustite ja Ikea kraami kokkusobitamisel ekspert. Ta värvib vana mööbli üle ja maalib peale, loomaks erilist meeleolu või viidates aastaajale. “Mulle meeldivad nii suured kui väiksed isetegemised,” tunnistab ta. Tütar Livi tarvis meisterdas ema näiteks efektse tooli vanast pakust ja kangajääkidest.

Köögisein värviti helehalliks. Kuid natukese aja pärast tundus see Lottale igav, nii maalis ta sellele tumedamas hallis toonis puu. “Näis, kaua see seal vastu peab, sest kui tüdin, kipun asju üle värvima või tapeeti vahetama. See käib kähku, aga muudab toa ilmet tohutult.”
Sageli tulevad Lottale ideed millestki juba kodus olemasolevast. “Sisustamine on mulle südamelähedane ja ma olen tänulik, et saan igapäevaselt tegelda asjaga, mida armastan.”

Kasutuses olevad riided ripuvad käepäraselt nagis. - Taimed valamu juures mõjuvad alati õdusalt ja šikilt. - Kapp võib olla ka põnevate leidude eksponeerimiseks. - Lihtsas vannitoas lisab elegantsi küünlarühm ja värvi unistuslik Vahemere sinine.
Uksetagused meeleolud. - Armsate asjadega meeleolunurk - kevad pole kaugel!

Kus: maja Stockholmis Älvsjös
Kes: kujunduskunstnikud Lotta ja Tobias Rubom ning nende kaks last

Selle kodu stiil

• Rohkelt kõnekaid detaile.
• Üldine hele tonaalsus, mõnel seinal annab efekti tapeet.
• Kokku on sobitatud tänapäeva masstoodang ja vana mööbel teiselt ringilt.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?