Taimed, mis toovad aeda troopilise meeleolu, kuid ei vaja palju hoolt

Evely Karvak, Kodukiri, 1. juuli 2020

Kuigi liiga kuuma suve üle ei saa igal aastal kurta, on juulis päikest ikka kõvasti rohkem kui ülejäänud aastal. Tavaliselt on kevadised lilleistutused kesksuveks ka välja veninud ja tahaks midagi uut ja värvilist.

Päike teeb kõik kohad kuumemaks ja seda tunneb eriti lõunapoolsetel terrassidel, rõdudel ja majaseina vahetus läheduses. Neis kohtades olevad lillepotid vajavad tihedat kastmist ja hoolt, et taimed seal elus ja ilusad püsiksid. Kesksuviseid lillepotte planeerides ja mõeldes suvistele rohketele kodust ärasõitmistele, tasub meeles pidada, et värvikirevate suvelillede miinus on see, et nad vajavad tihedat hoolitsust ja pidevat kastmist. 

Mida võiks veel pottidesse istutada? Millised taimed vajaks vähem hoolt ega oleks kastmisvee suhtes nii nõudlikud? Seekord keskendun taimedele, mis võimaldavad meil pisut vabamalt suve nautida, siis ei pea tagasi tulles kurvastama, et taimed on kuivanud. 

Värvikirevate õitega portulak talub kuiva ja kuuma hästi. Oma õied avab ta vaid päikese paistes ja paneb kinni, kui päike loojub või hakkab sadama. (Evely Karvak)


Ideid kasutatavate taimede osas saab lõunamaadest. Seal on alati väga kuum ja keegi neil veekannuga kõrval ei seisa – just seetõttu näeb neid seal rohkelt nii rõdudel kui terrassidel.

Osa meil toalilledena tuntud taimi sobib väga hästi suvistesse potiistutustesse ja peab kuumale ja kuivale üllatavalt hästi vastu. Samuti saab seal kasutada kiviktaimlas harjumuspäraseid taimi.

Väga vähe kastmist vajavad liigid:
• Perekond turdleht (Crassulaceae – Crassula ovata, C. portulacea, C. arborescens)
• Perekond kalanhoe (Kalanchoe – K. tomentosa, K. pinnata)
• Perekond kukehari (Sedum – S. morganianum)
• Aaloede (Aloe) perekonda kuuluvad liigid: Aloe vera, A. aritata, A. aculeata, A. reitzii jt
• Agaavide (Agave) perekonda kuuluvad liigid
• Soomuslehikud (Echeveria)
• Havortiad (Haworthia)
• Kestvikud (Aeonium)

Lisan veel mõned, mis vajavad vett pisut rohkem, kuid siiski mitte sama palju kui meil suvelilledena tuntud taimed.

Vähe kastmist vajavad liigid:
• Tõlvpuud (Cordyline), nt lõuna-tõlvpuu (C. australis), ­­ mille punaselehised sordid on ka väga efektsed nii suvel konteiner­taimena kui ka talvel toalillena.
• Minul endal on ka väga hea kogemus asparaagustega. Väljanägemiselt tunduvad justkui õrnema lehega, kuid taluvad väga hästi läbikuivamist ja samas ka jahedaid öid.
• Värvi saab istutustesse lisada rikkalikult õitsvate ning kuuma ja kuiva taluvate lilledega. Keskpäevalilled, portulakid, pelargoonid, argentiina raudürt, ogaline lantaan on minu lemmikud õitsvate taimede seas. Ogaline lantaan kasvab lopsakaks ainult sooja päikese käes. Jahedamas ja pimedamas kohas on tal meie juures liiga külm.
• Hästi sobivad pottidesse ka mõned palmid – just need, mille lehed on veidi tugevamad ja paksemad. Näiteks ümara­lehine lehvikpalm ja rahu-palmlehik.
• Kannad on ilusad, troopiliselt lopsakad ja kirevate õitega.
• Suvisel ajal saab meil õues pottides kasvatada ka oliivipuid ning tsitruseliste tüvivorme. Teistest pikemad tüvega puud pottides loovad kõrgemat mõõdet ja parajaid proportsioone.
• Toredad on ka tüve peal roosipuud. Roosid on päris pikad õitsejad, kui neilt närbunud õisi aeg-ajalt ära noppida.

Kuuma ja kuiva taluvusest saab aimu, kui vaadata taimede lehti ja varsi. Kui need on paksud ja lihavad või veidi karvased ja tunduvad tugevad, peavad nad ka kuumale-kuivale vastu.
Roheline pind ei näe välja väga õrn või mahlakas. Need taimed on tavaliselt väiksema veevajadusega ja sobivad kuumemasse kuiva kohta, sest saavad kauem iseseisvalt hakkama.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?