FOTOLUGU | Kalamajast Sakusse kolinud pere kodus on esindatud kõik halli varjundid

Piret Tali, 1. juuli 2020

Saku on end tugevalt sovetiaja arhitektuuripärandi kaardile kinnitanud oma terviklikult planeeritud korterelamute ja näitusehalliga. Kui Helinal ja Argol pere kasvas, kuid Tallinna kinnisvarahinnad kättesaamatuks jäid, soetasid nad korteri just sellise pärandiga 1954. aastal ehitatud majja Sakus.

Kalamajas jäi elamine noorele perele kitsaks, sest korterid pole seal kuigi suured. Sakuga sidus neid aga Argo perekond ning ka Helina vanemad kolisid Sakku. Sinna sõit pole pikem kui Nõmmelt Tallinna, autoga jõuab kesklinna veerand tunniga.

“Lastele hea ja roheline elukoht,” ütleb Helina ning tunnistab, et nüüd on kinnisvarahinnad ja ostutempo hakanud ka Sakku jõudma ning kui tööl ei käiks, tunduks Saku argipäevaselt pisut unisevõitu.

Avatud köögiga elutuba, mis on ühtlasi ka kodukontor, saab soojal ajal laieneda ka ruumikale rõdule. (Priit Grepp)
Ühtlased valged pinnad muudavad külmkapi ja kraanikausi peaaegu märkamatuks. (Priit Grepp)


Esmapilgul modernistliku hoone fassaadil on stalinistlikule arhitektuurile omaseid jooni raske tuvastada. Nelja korteriga kahekorruseline elamu on ülimalt ruumikate rõdudega ja õnnestunult pargi servale planeeritud. Nende pere hommikupäikesega rõdu on lausa 9-ruutmeetrine ning seal troonivad oranžidest silikaattellistest sammas ja Argo tehtud mööbel.

Ahju asemel kodukontor
Kui noored kolm aastat tagasi selle korteri ostsid, oli see jäänud täpselt samasse seisu kui 50ndatel ehk hoone ehitamise ajal ning olnud kogu aeg ühe perekonna käes. Algselt oli kogu maja ahiküttega, põrandad olid värvitud roheliseks ja sisustuses kasutatud rohkesti sektsioonkappe. Köögi põrand osutus mädaks ja tuli välja vahetada. Fööniga rohelise värvi lahtisulatamine põrandalaudadelt oli tükk tööd, aga mõnusad laudpõrandad olid pingutamist väärt.

Elutuppa avatud köök on erakordselt minimalistlik, ent kõik vajalik on olemas, kaasa arvatud efektne valge õhupuhasti. (Priit Grepp)
Endise ahju asukohas on nüüd kodukontor. (Priit Grepp)
Joanil ja Eisil on elutoas oma laud nii söömiseks kui mängimiseks. (Priit Grepp)


Argo ja Helina proovisid võimalikult palju remonttöid ise teha, vajadusel kaasasid lisajõude ja sugulasi. Kahetoalisest korterist sai kolmetoaline kahe magamistoaga elamine. Maha lammutati elu- ja magamistoa vaheline ahi ning köögist pliit, sest ruutmeetreid polnud ülearu. Ahjukividest laoti uus vahesein. Seda enam, et nüüd on maja ühinenud linna kaugküttega ja ahikütte võimalusest polnud pere huvitatud, pigem kasutati seda ruumi juurdesaamiseks. Kuna korstnad on majal alles, saaks elutuppa soovi korral ka taas kamina rajada. Senise ahju asemel sai aga elutuppa planeerida raamaturiiulid ja kodukontori.
Kuna Argo on Softrendi tootedisainer, on nii mööbli kui kodukujunduse osas erilahendustega kergem olnud ning loodud funktsionaalsed ja ruumisäästlikud planeeringud. Argo disainitud on magamistoa voodi, öökapid, lastetoa kahekorruseline voodi, rõdumööbel, kodukontor, vannitoa vahesein ja veel muid elemente. Üldiselt on nii, et ideed kodu kujundamiseks tulevad Helinalt ja Argo teostab. “Tavaliselt ta natuke muudab (tegelikult palju) neid minu ideid, mille ma alguses pigem välistan, kuid lõpuks siiski täiendame üksteist oma ideedega. Ja pealegi disaineriga ei ole mõistlik vaielda,” naerab Helina.
Kasutatud on nii kodumaist mööblidisaini kui ka kiirmööblikettide toodangut. “Näiteks tekstiilist kardinate ja kardinapuude puhul olid need lahendused kõige ökonoomsemad,” sõnab Helina.

Hallil on ka betooni varjundeid. Valge ja musta kontrastile sekundeerivad hallid toonid tekstiilidel. (Priit Grepp)
Argo disainitud mööbliga üheksaruutmeetrine rõdu on suvel mõnus ruumilaiendus. (Erakogu)
Õdus kodukontor on eraldatud nii köögist kui ka magamistoast. (Priit Grepp)

Valge ja must, hall ja puit
Skandinaavialik, modernne ja hubane, on esimesed märksõnad, mis selle kodu puhul pähe tulevad. Kindlasti ka halli varjundid, mis lisavad valge-musta kontrastile ja puidule elegantsi ja sügavust. “Korteri läbivaks tooniks oleme valinud valge, et tekiks avaruse efekt. Kontrastiks on must ning lisaks veel hall ja puit,” sõnab Helina. Just õige halli tooni ja lihvitud krohvi saavutamine nõudis üksjagu tööd.
Sisekujunduses läksid käiku mitmed noorte varasemad visioonid, aga ideid tekkis ka töö käigus. Olgu näiteks elutoa ja vannitoa krohvitud seinad, mis algselt pidid olema värvitud ja plaaditud. Mõte kööki tapeet panna tuli alles aasta hiljem, sest sinna ei leitud lihtsalt sobivat lahendust. “Kuni nägime Ferm Livingu tapeedivalikus seda mustrit, mis üle lakituna tundus ideaalne olevat,” sõnab Helina. Seda oli lihtne paigaldada ja vajadusel on see hiljem üle kleebitav.
Köögi tööpind on lahendatud baariletina. Lastele on lisatud sobivas kõrguses toolid ning ka eraldi väike söögilaud ja toolid. “Kui on rohkem külalisi, toome elutuppa söögilaua lisaks,“ sõnab Helina. Köök on paigutatud üsna napile pinnale, kuid toimetades on kõik käe-jala juures.

Lastetuppa on Argo disaininud oma pojale ja tütrele mööbli. (Priit Grepp)
Raamatud ja laste joonistused on ruumi põhilised kaunistavad elemendid. (Priit Grepp)

Lustakas lastetuba
Lastetuba harmoneerub kogu korteri skandinaavialikus lihtsuses sisekujundusega. Õnnestunud on Argo disainitud voodi, mis võimaldab nelja-aastasel üleval magada, aga alla mahub terve mänguköök koos noorema lapse voodiga.
“Oleme üritanud asjade hulka minimaalsena hoida,” sõnab Helina. Laste joonistuste ning ka lasteaiast koju toodava kunsti eksponeerimisega tuleb koju värvi juurde. “Vahel on suisa kahju neid silma alt ära panna, aga kõiki seinu ka joonistustega katta ei saa,” sõnab Helina.
Mängusasju on üritatud koguda minimaalselt ning neilgi on oma kohad nagu ka riietel. Tänu kapile ja panipaikadele mõjub lastetuba suurena ning pigem inspireerib mängima tühi ja korras põrandapind.
Samavõrd laste joonistustega on lastetoas kasutatud ka eesti disainerite lastele mõeldud loomingut.
“Ideid kogusime Pinterestist ja mujaltki ning kui need olid pisut settinud, saigi Argo voodi valmis joonistada ja valmis teha,” ütleb Helina. Ehkki lapsed on alles väikesed, põgeneb pisitütar vaid harva vanemate voodisse. Põhiliselt püsivad lapsed oma toas, ehkki ka elutoas on mängunurk sisse seatud.

Esikus on stiiline mustvalge muster. (Priit Grepp)
Korteris ei ole ühtki läbikäidavat tuba ja on kaks eraldi magamistuba. (Priit Grepp)
Terves korteris on mõnusad väljapuhastatud laudpõrandad ja disainerist pereisa loodud mööbel. (Priit Grepp)

Preemiat väärt vannituba
Üsnagi standardse planeeringuga korterisse sellise vannitoa kujundamine on omaette saavutus, seda enam, et on kasutatud üsna palju puitu ja tehtud seda elegantselt. Kerge puidust varbsein eraldab pesumasina pesuruumist ning kraanikausialune puitkapp toob ruumi hubasust.
Vannitoas olev aken võimaldab vanni nautida naturaalses valguses, mis kortermajades on tõeline luksus. Taas kord on kitsukesse ruumi ära paigutatud kõik vajalik, nii et tulemus moodustab toreda terviku. Korterile omased elegantsed halli varjundid jätkuvad vannitoas ning mängivad valgusega, lisades ruumile pigem avarust. Vannitoas on kasutatud veekindlat poorset toonitud lubikrohvi.
Esiku mustvalget klassikalist meeleolu on rõhutatud kõnekate detailidega. Väike jalatsikapp, pink ning suur peegel jätavad esikust ruumika ja stiilse mulje. Esik on kontrastseks raamiks rahulikumates toonides elutoale ja kahele magamistoale.
“Ehkki ruumi pole ruutmeetrite mõttes palju, on kõik vajalik ära mahtunud, eriti mõnus on suvisel hooajal, kui teise korruse rõdu on elutoale sama hea laiendus kui terrass,” lausub pererahvas.

Vannitoas on kaks tsooni eraldatud puust sõrestikseinaga. (Priit Grepp)
Must seinakattematerjal koos puiduga pakub spaalikku elegantsi. (Priit Grepp)

Kommentaar: Priit Roostalu, Geberit

Ilus kompaktne vannituba, kus kõik olemas ja maitsekas koosluses. Silma jäid leedvalguslahendused, kitsa profiiliga vahesein, suuremõõduliste plaatide kasutamine.

Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?