FOTOLUGU | Päranduseks saadud vana mööbel lisab uude maamajja isikupära

Caelan Bell, Living4media, 1. juuli 2020

Maria ja Pontus soovisid elada maamajas, mis pärineks eelmise sajandi vahetusest. Et aga isegi pikkade otsingutega sobivat ei leitud, tuli see ehitada.

Maria ja Pontuse uus kodu asub mäel, vaatega üle Viaredi järve. Aknast avaneb fantastiline pilt järveni looklevast teest ja maastikust. Kui veel hiljuti oli see krunt lihtsalt lage maatükk, siis nüüd sobitub uus maja keskkonda, nagu see oleks siin alati olnud. Seda ju paar sooviski. 

Pontus on pärit siit lähedalt, järve teiselt kaldalt. (Cecilia Möller)
Trepialune on kasutuses. (Cecilia Möller)
Argisemad eined saab süüa ka kõrge laua taga, mida saab kasutada ka lisatööpinnana. Köök valiti Ikeast. (Cecilia Möller)
Laste joogid on suvisel ajal putukate eest kaitstud. (Cecilia Möller)
Õuest saab mõnusalt kööki ja söögituppa lipata ning vastupidi. (Cecilia Möller)


Maria ja Pontus olid otsinud vanemat maja juba pikka aega, ent kuna nad ihalesid eelmise sajandi vahetuse stiili, oli valik väike ja mingi aja pärast anti alla. Pontus tahtis ehitada uue maja. Ja Maria oli nõus. „Aga ühel tingimusel – ma tahtsin uut maja, aga vanas stiilis.“

Klaasi taga olevad nõud ei soleeri, vaid pigem sulanduvad valgega. (Cecilia Möller)
Sinine on söögialal ainus lisavärv valge kõrval. (Cecilia Möller)
Pere valis seinale kohaliku tootja tapeedi, ajaloolise Boråstapeteri Anno sarja Pigkammareni (Eestis vt tapeet.ee). (Cecilia Möller)
Õdede ühine hetk. (Cecilia Möller)
Ka väiksed riiulid on valgena märkamatud. (Cecilia Möller)
Pehmeks mööbliks on Ikea Ektorpi sari. (Cecilia Möller)


Vana ilme, kaasaegne olemus

Uus kodu suunab mõtte tõesti ajas tagasi rändama. Ilus puidust hoone paneb möödujad huviga seisatama ja imetlema. Maja osteti n-ö karbina, pärast selle paigaldamist tuli ülejäänuga ise hakkama saada. Paar palkas kohaliku puusepa, aga tahtis võimalikult palju ka ise teha. „Majja planeeritud tammeparketi asemel valisime heledad kuusepuust lauad. Puusepp paigaldas need nii, et sai panna ka põrandakütte. Teadsime, et lauad painduvad natuke, aga see teeb nad lihtsalt rohkem elavaks,“ räägib Maria. Ka soovitud ajastule omased aknad oli pere enda valik. Kuid olemuselt on maja väga moodne ja keskkonnasõbralik, korralikult soojustatud ja maaküttega.

Uue kodu soov oli Marial ja Pontusel tekkinud ajal, kui nad elasid linnakorteris. Krunti otsiti just Boråsi ja Viaredi järve ümbrusest. Linnas kasvanud Maria on kogu elu armastanud hobuseid. Pontus oligi maapoiss, teiselt poolt järve. Tuttavalt, kellele kuulus maatükk neile meeldival alal, õnnestus krunt osta. Esmalt valitud krunt asus küll madalamas kohas, ent Mariale hakkas meeldima mäepealne ning õnneks suudeti maaomanikku veenda krunti vahetama.

Lastetoas on heleroheline toon. (Cecilia Möller)
Nurgake justkui ammustest aegadest. (Cecilia Möller)
Väike kodukontor näib samuti vanapärane. Oma roll on selles taas moes oleval botaanilisel seinapildil. (Cecilia Möller)
Väike voodi on pärandunud õelt õele. (Cecilia Möller)
Pikad kerged kardinad lisavad tüdrukute tuppa romantilisust. (Cecilia Möller)

Beebi kohe peale kolimist

2011. aasta suvel nägi pere tulevase kodu kallal kõvasti vaeva. Maria ootas last ja eesmärk oli allkorrus ruttu valmis saada. Edith sündis päev pärast uude kodusse sissekolimist... Edasi läks töö ülakorrusega. „Kui vaja, teeksin kõike seda uuesti,“ ütleb Pontus ehitusajale tagasi vaadates.

Isa ja vanavanemate kaudu on Marial huvi mööbli ja disaini vastu. „Isa on mööblifirma sisseostjana maailmas palju ringi reisinud. Ning vana mööblit ja teisi sentimentaalse väärtusega asju olen vanavanematelt päranduseks saanud. See on vorminud mu stiili ja andnud hea silma sisekujunduseks.“ Majas on palju vanavanemate mööbliesemeid, näiteks vanad peeglid esikus ja Edithi toas.

Maria hea kujundajasilm on neile tihti kasuks tulnud. Näiteks kui elamu polnud veel valmis ja neid kutsuti jaanipäeva pidama endiste krundiomanike juurde, nägi Maria seal lakanurgas taluaegset võrevoodit, mis nii nunnu tundus, et ta küsis omanikult, kas võib selle ära osta. Pärast puhastamist ja valgeks värvimist sai sellest Edithi voodi ja nüüd on see juba väikse Ruthi käes.

Eelmise sajandi vahetuse stiilis taimepostament. (Cecilia Möller)
Vanemate magamistoa tapeet on majas kõige kirjum. (Cecilia Möller)
Päevatekid ja rohkelt patju, segu kortsulisest kangast ja pitsist. Tänapäevasest ja omaaegsest stiilist. (Cecilia Möller)
Põrandad on läbivalt heledad, rõhutades valget veelgi. (Cecilia Möller)

Esivanemad töötasid sisustusfirmades
Marial ja Pontusel on selle piirkonnaga isiklik ajalugu, mitmed pereliikmed on töötanud tuntud Boråsi firmades, kõigil neil on olnud üks ühine teema – kodu ja sisekujundus. Ka Pontus on olnud seotud Boråsi tapeedifirmaga ja pole siis ime, et kodu seintel on traditsioonilises stiilis tapeedid. Tubades on vähemalt korra tapeeti juba vahetatud. „Mulle meeldib asju uuendada. Ja Pontus on tapeetimises juba nii kibe käsi, hästi kiire,“ lisab Maria naerdes.
Kodu kujundama hakates otsustasid nad valida vannitubadesse stiilsed ja natuke kallimast klassist materjalid. Köögi ostsid aga soodsamalt, Ikeast. „Me tõenäoliselt värskendame kööki mõne aasta pärast,“ leiab Maria. Tulevikus näeb ta maja lääneküljel talveaeda – see annaks kodule veelgi rohkem iseloomu ja vana stiili. „Kuigi pole hädavajalik, sobituks see hästi siia keskkonda.“ Ilmselt varsti algab planeerimine…

Uhke maja sunnib möödujad peatuma ja imetlema. NIng paistab, nagu oleks see siin juba ammu olnud. (Cecilia Möller)
Õues pesu kuivatamine on juba harv nähtus, kuigi suvel teeb see valge valgemaks ja lõhna eriliselt värskeks. (Cecilia Möller)

Selle kodu stiil
• Pere unistas eelmise sajandi vahetuse kodust, kuid vana maja kujul seda ei leitud. Niisiis ehitati uus, kuid soovitule sarnane maja, kus mööbel on enamasti kaasaegne, kuid kerge vanapärase puudutusega.
• Valge mööbel mõjub kergelt. Lisatoone on äärmiselt vähe, elutoa söögitsoonis rangelt ainult sinine. Ka magamistoad ja lasteala on pastelsed. Heledad on ka tekstiilid ja põrandad.
• Tapeedivalik väärtustab kohaliku pabertapeetide tootmise ajalugu.

Suvel saab laua katta õue. Lihtsa mööbli ja tekstiilidega terrassil on põhirõhk vaatel. (Cecilia Möller)
Artikli täismahus lugemiseks vajuta:
%
Proovi Digilehte
1€/kuu
Oled juba lugeja?